Czesi wyposażą kotłownię biomasową w Olsztynie

10 kwietnia 2018, 12:30 Alert

Czeski holding przemysłowy PBS GROUP wchodzi na polski rynek. Spółka dostarczy kocioł dla nowej kotłowni biomasowej w Olsztynie.

fot. pixabay

Spółka PBS Brno należąca do PBS GROUP, czeskiej grupy przemysłowej specjalizującej się w rozwiązaniach dla energetyki, podpisała kontrakt na dostawę ekologicznego kotła na biomasę dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (MPEC) w Olsztynie. MPEC zaopatruje w ciepło ponad 60% olsztyńskich mieszkań i instytucji. Umowa została zawarta w I kwartale br., a jej wartość przekracza 100 mln koron czeskich. To pierwszy projekt PBS GROUP realizowany na polskim rynku.

„PBS GROUP jest firmą z branży przemysłowej z ponad 200-letnią tradycją zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym” – mówi Michal Wdowczyn, dyrektor wykonawczy PBS GROUP. „Nawiązanie współpracy z nowym partnerem biznesowym w Polsce to potwierdzenie, że obecna strategia handlowa Spółki działa i przynosi wymierne korzyści naszym klientom”.

Umowa dotyczy dostawy ekologicznego kotła do spalania biomasy dla MPEC, największego producenta i dostawcy energii cieplnej w Olsztynie. Kontrakt obejmuje dostawę kotła grzewczego o mocy 25 MWt spalającego biomasę w postaci leśnej zrębki drzewnej o wartości opałowej 8-12 MJ/kg oraz transport paliwa. Kocioł wyposażony jest w system zmniejszania objętości NOx w gazach wylotowych (poniżej 300 mg/Nm3) i opiera się na metodzie SNCR (Selective Non-Catalytic Reduction). W ramach współpracy, spółka PBS Brno będzie także odpowiadać za przeprowadzenie prac inżynieryjnych i nadzorowanie montażu. Uruchomienie kotła zaplanowano na maj 2019 r.

„Kontrakt na dostawę ekologicznego kotła na biomasę jest dobrym przykładem realizacji naszej strategii, która zakłada m.in. ograniczanie negatywnego wpływu przemysłu energetycznego na środowisko naturalne” – mówi Michal Wdowczyn. „Liczmy, że realizacja pierwszego projektu PBS GROUP w Polsce to zapowiedź przyszłych, obiecujących wyzwań na tym perspektywicznym rynku”.
W ramach zawartej umowy PBS Brno będzie podwykonawcą głównego kontrahenta, spółki Energomontaż Zachód Wrocław. „Wierzymy, że ten kontrakt jest pierwszym z serii projektów, które w przyszłości możemy wspólnie realizować zarówno w Polsce, jak i na rynkach zagranicznych. To przykład dobrej współpracy między producentem, dostawcą technologii i przedsiębiorstwem montażowym, jakim jest nasza firma” – mówi Artur Mazurek, wiceprezes zarządu Energomontaż Zachód Wrocław Sp. z o.o.

Poza podpisaniem pierwszego kontraktu w Polsce, w I kwartale br. PBS GROUP pozyskała także dwa zamówienia serwisowe na Słowacji oraz podpisała umowę z partnerem krajowym w Czechach. Łączna wartość kontraktów przekracza 200 mln koron czeskich. Rozwój czeskiego przedsiębiorstwa to efekt realizacji nowej strategii Spółki. Jej głównym filarem jest dalszy nacisk na wysoki poziom techniczny, niezawodność i jakość produktów oraz oferowanych usług. Podpisanie nowych kontraktów zagranicznych potwierdziło pozycję PBS GROUP nie tylko jako doświadczonego eksperta w branży, ale również ważnego i stabilnego pracodawcy w krajach, w których Grupa jest obecna.
O PBS GROUP SA

PBS GROUP SA to jedno z najdłużej działających przedsiębiorstw w swojej dziedzinie na świecie – První brněnská strojírna (Pierwsza brneńska maszynownia). Już od ponad 200 lat jest symbolem innowacji i jakości. Grupę tworzy První brněnská strojírna SA, która działa jako kompleksowy dostawca urządzeń energetycznych, w szczególności kotłów przemysłowych, PBS ENERGO SA, koncentrująca się na rozwoju, produkcji, dostawach i konserwacji przemysłowych turbin parowych oraz gazowych turbin ekspansyjnych oraz První brněnská strojírna Velká Bíteš SA, która z powodzeniem rozwija się w przemyśle lotniczym oraz mechanice precyzyjnej.

PBS Group SA