AlertBezpieczeństwo

Czołgowa koalicja chętnych ma mieć zielone światło i może do niej dołączyć Abrams

M1 Abrams. Fot. Wikimedia Commons.

M1 Abrams. Fot. Wikimedia Commons.

Czołgi Leopard od koalicji chętnych krajów NATO mają otrzymać zielone światło Niemiec na dostawy na Ukrainę. Prezydent USA miał zdecydować o dostarczeniu tam czołgów Abrams.

Według agencji Bloomberg 25 stycznia ma się pojawić zgoda Niemiec na dostawy czołgów Leopard z Polski na Ukrainę zmagającą się z inwazją Rosji. Amerykanie mają zaś według Wall Street Journal planować dostawy czołgów M1 Abrams. Sky News Arabia ustaliła, że chodzi o 10 maszyn.

Portal ABC ustalił, że koalicja chętnych zebrała już zgłoszenia 100 czołgów Leopard 2 do przekazania Ukrainie w celu odparcia inwazji rosyjskiej. Zgoda Niemiec jest niezbędna ze względu na prawo producenta, firmy Rheinmetall. Ta podała, że jest w stanie zapewnić nawet 139 sztuk.

Wall Street Journal ustalił, że Biały Dom zaczął rozważać dostawy Abramsów na Ukrainę po kontakcie z kanclerzem Niemiec, który zapewnił, że jego kraj przekaże Leopardy, jeśli Amerykanie wcześniej zdecydują o wysłaniu na Ukrainę własnych czołgów. Berlin zapewnił, że nie będzie blokował inicjatywy koalicji chętnych pod przywództwem Polski.

W kwietniu 2022 roku zatwierdziło ministerstwo obrony narodowej RP umowę na zakup 250 czołgów tego typu. W styczniu 2023 roku zatwierdziło umowę na zakup 116 używanych czołgów M1A1 Abrams. Pierwsze egzemplarze używane mają trafić do służby jeszcze w tym roku. Ostatnie najnowsze czołgi mają dotrzeć w 2026 roku.

ABC/Bloomberg/Sky News Arabia/Wall Street Journal

Marszałkowski: Szczyt w Ramstein nie był porażką Zachodu (ANALIZA)


Powiązane artykuły

Okręt podwodny klasy Dolphin, Izrael. Źródło: Wikimedia

Norwedzy rezygnują z niemieckiego producenta okrętów dla Izraela

Największy norweski fundusz emerytalny KLP pozbył się udziałów w niemieckim koncernie Thyssenkrupp. Jak komunikuje, chce uniknąć współudziału w łamaniu praw...
Chiny ujawniają drona Mosquito zasilanego przez AI, foto: screen YT Defence news

Chiński “komar” szpiegowski. Nowy dron ujawnia wyścig miniaturyzacji

Chińskie laboratoria obronne ujawniły miniaturowego drona w kształcie komara, który ma kamery, mikrofony i może omijać radary. Okazuje sie, że...

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...

Udostępnij:

Facebook X X X