(RIA Novosti/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)
Amerykanie mogą pomóc Ukraińcom w uniezależnianiu się od gazu z Rosji. Ukraina musi jednak pokazać, że realizuje reformy.
Goldman Sachs Group Inc. pomoże Ukrainie pozyskać środki na zakup gazu w przyszłym sezonie grzewczym – napisał na swoim profilu na Facebooku dyrektor ds. rozwoju Naftogazu Jurij Witrenko.
Протягом вже певного часу ми працюємо над дуже важливим проектом.Важливим не тільки для Нафтогазу, а і для всієї еконо…
Opublikowany przez Yuriy Vitrenko na 29 marca 2016
– Razem z wiodącym na świecie bankiem inwestycyjnym Goldman Sachs, OPIC (Overseas Private Investment Corporation – ang.) oraz IFC (International Finance Corporation – ang.) pracujemy nad pozyskaniem inwestycji dla finansowania zakupu gazu w przyszłym sezonie grzewczym – napisał przedstawiciel Naftogazu zwracając uwagę, że ten projekt jest dla spółki ważnym krokiem do wejścia na międzynarodowe rynki finansowe.
W tym roku Ukraina po raz pierwszy w historii zaczyna zbierać zapasy gazu na następny sezon grzewczy bez zakupów od Gazpromu. Firma nie zamierza wznawiać importu surowca z Rosji, bo korzysta z dostaw rewersowych z krajów Unii Europejskiej. To także rosyjski gaz, więc import podwyższa statystyki sprzedaży Gazpromu w Europie Zachodniej, ale nie jest sprzedawany w ramach umowy z rosyjskim koncernem.
23 marca prezes ukraińskiego koncernu Andriej Kobolew stwierdził, że spółka planuje w kwietniu rozpocząć wtłaczanie blękitnego paliwa magazynów. Natomiast jego tegoroczny wolumen ma być niższy od zeszłorocznego. Zwrócił także uwagę, że w związku z kryzysem politycznym na Ukrainie kredytodawcy Naftogazu zajęli ,,wyczekujące stanowisko”, co może utrudnić proces zakupu gazu w kolejnym sezonie.
Z końcem marca wygasa termin obowiązywania tzw. pakietu zimowego na podstawie, którego Kijów miał prawo kupować gaz od Rosji. Jak informował 25 marca BiznesAlert.pl Naftogaz dopuszcza możliwość rozmów w kwietniu. Jest otwarty na format dwustronny, ale woli negocjacje z udziałem Komisji Europejskiej, co miałoby pozwolić jego zdaniem na uniknięcie spekulacji w mediach.
Amerykańska Izba Handlowa na Ukrainie zidentyfikowała trzy problemy, z którymi musi zmierzyć się ukraiński sektor gazowy, w celu poprawy sytuacji z punktu widzenia amerykańskich inwestycji.
Chodzi o zmiany w opodatkowaniu wydobycia węglowodorów, reformę i praktyczną implementację ustawy o rynku gazu. Według Izby te kwestie są ze sobą powiązane. Rozwiązanie problemów pozwoli na zwiększenie przejrzystości sektora. Obniżka podatków uatrakcyjni kraj dla firm.