Na temat spadających od kilku miesięcy cen gazu ziemnego i prognoz na kolejne tygodnie – pisze „Parkiet”.
Gazeta giełdy zwraca uwagę, że notowania gazu na Towarowej Giełdzie Energi z poziomu ponad 130 zł/MWh we wrześniu spadły do poniżej 80 zł/MWh ostatnich dniach.
Na giełdach europejskich w tym okresie ceny spadły z poziomu blisko 30 euro/MWh do poniżej 18 euro/MWh.
Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy, cytowany przez „Parkiet” analityk DM mBanku Kamil Kliszcz, wymienia między innymi stosunkowo wysokie temperatury w Europie tej zimy, a także ekspansję USA na rynku gazu skroplonego oraz spadające ceny węgla i uprawnień do emisji CO2.
Podobnie ocenia sytuację analityk DM BDM Krzysztof Pado, który zwraca też uwagę na fakt, że przy rosnącej podaży LNG z USA, rosną też zapasy gazu w Azji i na globalnym rynku jest stosunkowo dużo błękitnego paliwa.
Gazeta giełdy zapytała analityków również o prognozy na przyszłość. W ocenie Kamil Kliszcza obecna sytuacja na rynku to raczej mocna korekta trendu wzrostowego i zwyżki, których można się spodziewać w perspektywie tygodni, są nieuniknione. Według niego sprzyjać im mogą między innymi informacje płynące z Chin odnośnie pojawiających się symptomów wyjścia ze spowolnienia gospodarczego.
Również Krzysztof Pado uważa, że ceny gazu powinny zacząć rosnąć, ale jak zastrzega wiele zależy od pogody.
Natomiast Michał Kozak, analityk Trigon DM jest zdania, że nie ma przesłanek do tego, aby ceny gazu w najbliższym czasie miały istotnie wzrosnąć. Zwraca on uwagę, że do Europy napływa coraz większą ilość LNG, a to może doprowadzić zaostrzenie walki konkurencyjnej z Gazpromem. Jednocześnie wskazuje on na dość wysokie zapasy w Europie i spadki cen węgla, przy stabilizacji uprawnień do emisji CO2. Analityk Trigon DM podkreśla też, że za kilka tygodni należy się spodziewać sezonowego spadku popytu na gaz, a to będzie wywierało na ceny.
Parkiet/CIRE.PL