Media

Czy dojdzie do wygaszenia kadencji członków KRRiT i RMN?

KRRiT - zdj. ze strony KRRiT

Sejm odrzucił sprawozdanie roczne KRRiT i informację o działalności Rady Mediów Narodowych za rok 2024. Za odrzuceniem sprawozdania KRRiT głosowało 250 posłów, 178 przeciw, a 2 się wstrzymało. Za odrzuceniem informacji o działalności Rady Mediów Narodowych opowiedziało się 247 posłów, przeciw było 6, 176 wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji KRRiT ma obowiązek raz w roku sporządzić sprawozdanie ze swojej działalności rocznej i przedstawić je Sejmowi, Senatowi i Prezydentowi.

Odrzucone, ale…

Jeśli sprawozdanie zostanie odrzucone przez Sejm i Senat, to kadencja wszystkich członków rady wygasa. Wygaśnięcie musi zostać jednak podpisane przez prezydenta, bez którego podpisu wygaśnięcie nie następuje.

W zeszłym roku Sejm również odrzucił sprawozdanie KRRiT i informację o działalności RMN, jednak prezydent tego nie zaakceptował, przez co kadencje rad nie wygasły. W tym roku prezydent raczej również nie podpisze wygaśnięcia rad członków KRRiT i RMN.

Sejm: bo szef KRRiT zdeponował abonament w sądach

Argumenty za i przeciw. Głównym argumentem Sejmu za odrzuceniem sprawozdania było wstrzymanie procesu wypłacania środków abonamentowych mediom publicznym przez przewodniczącego KRRiT. Przypomnijmy, że KRRiT wstrzymała wypłatę środków abonamentowych mediom publicznym i skierowała je do depozytów sądowych z powodu niejasnego stanu prawnego mediów, które zostały – zdaniem wielu prawników – przejęte przez rząd bezprawnie i od 27 grudnia 2023 roku są w stanie likwidacji.

Jako podstawę do odrzucenia sprawozdania rocznego wskazywano raport NIK, który wskazuje, że decyzja przewodniczącego była bezprawna i decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który stwierdził rażące naruszenie prawa; nałożył grzywnę i zobowiązał Radę do wypłaty środków.

KRRiT: bo rząd łamie zasady wolności słowa

Ostatecznie środki zostały wypłacone mediom publicznym. Z kolei przewodniczący KRRiT mówił, że „Rok 2024 był okresem szczególnych trudności dla polskiego systemu medialnego. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, działając na podstawie konstytucji Rzeczpospolitej oraz ustawy o radiofonii i telewizji, stanęła przed koniecznością ochrony wolności słowa, pluralizmu oraz niezależności mediów w warunkach poważnych naruszeń porządku prawnego.” – mówił Świrski.

Obecny skład KRRiT to: Maciej Świrski (powołany przez Sejm), Agnieszka Glapiak (powołana przez Sejm), Hanna Karp (powołana przez Prezydenta RP), Tadeusz Kowalski (powołany przez Senat z większością PO) i Marzena Paczuska (powołana przez Prezydenta RP).

Oznacza to, że czworo z pięciorga członków KRRiT powołały jeszcze środowiska konserwatywne.

łoz/X


Powiązane artykuły

Czy likwidator TVP nielegalnie uzyskał dyplom i tytuł doktora?

Likwidator TVP Daniel Gorgosz miał pojawić się w zeznaniach osób powiązanych z aferą Collegium Humanum – podał Goniec. Według ustaleń...

Bodnar przyznał, że zaprzysiężenie prezydenckie się odbędzie

Zaprzysiężenie nowego prezydenta Karola Nawrockiego „w sensie prawnym zostało zwołane, zostało ogłoszone, zostało zapowiedziane i wszystko na to wskazuje, że...

CMWP SDP przeciwko próbom cenzurowania biskupów przez MSZ

Protest przeciwko cenzurowaniu homilii polskich biskupów przez MSZ, które domaga się od Watykaniu ukarania duchownych, wystosowała prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich...

Udostępnij:

Facebook X X X