AlertWszystko

Czy PGNiG obudzi uśpione poszukiwania gazu łupkowego w Polsce?

Odwiert. Fot. PGNiG

Odwiert. Fot. PGNiG

(Ministerstwo Środowiska/PGNiG/Bartłomiej Sawicki)

Liczba koncesji oraz odwiertów za gazem ziemnym z łupków pozostaje wciąż na tym samym poziomie. Liczba koncesji łupkowych nie zmieniła w stosunku do danych odnotowanych na koniec lutego. Zdaniem ekspertów poszukiwania gazu ziemnego z łupków pozostają w „uśpieniu”. Jest to w dużym stopniu spowodowane niską ceną ropy naftowej na światowych rynkach. Wiosenne prace PGNiG na Pomorzu mogą zdecydować o przyszłości projektu w Polsce.

Jak wynika z comiesięcznych zestawień Ministerstwa Środowiska, w stosunku do poprzedniego miesiąca nie ubyło w Polsce liczby aktywnych koncesji za gazem ziemnym z łupków. Pod koniec marca podobnie jak w pod koniec lutego w Polsce aktywnych było 31 koncesji udzielonych na rzecz 9 koncesjonariuszy. Ostatnią firmą, która wycofała się z Polski jest amerykańska BNK Petroleum.

Liczba odwiertów nie zmieniła się od końca ubiegłego roku i wynosi 72 odwierty. Sytuacje mogą odmienić wiosenne prace na Pomorzu koncernu PGNiG. Jak wynika z przedstawionej na początku kwietnia zaktualizowanej strategii Grupy na lata 2014-2022, PGNiG będzie analizował i oceniał dotychczasowe prace poszukiwawczo – rozpoznawcze związane ze złożami gazu łupkowego na posiadanych przez siebie koncesjach. Koncern oszacuje rozmiar zasobów węglowodorów ze złóż łupkowych, a także zweryfikuje możliwości ekonomicznie opłacalnego wydobycia z takich złóż. Będzie to podstawą podjęcia decyzji o ewentualnej kontynuacji zaangażowania PGNiG w poszukiwania gazu łupkowego w Polsce.

Koncern wykonana w najbliższym czasie dwa zabiegi szczelinowania hydraulicznego we wcześniej wykonanych otworach (Wysin 2H i Wysin 3H) na pomorskiej koncesji Stara Kiszewa.

Obecnie PGNiG posiada 4 koncesje na poszukiwanie węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych. Od 2010 do 2015 roku spółka wykonała 19 otworów poszukiwawczych za gazem z łupków, najwięcej spośród wszystkich firm szukających tego surowca w Polsce. Koncern wykonał w tym okresie znacznie więcej prac wiertniczych w poszukiwaniu konwencjonalnych ropy i gazu w Polsce. W całym 2015 r. PGNiG wykonał 27 otworów za ropą naftową i gazem ziemnym ze złóż konwencjonalnych. Na początku tego roku koncern wykonał już dwa odwierty, a kolejne 3 są w trakcie prac.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X