Media

Czy szpiegowano profile WhatsApp włoskich dziennikarzy?

Czołówka portalu fanpage it. omawiająca zamiar rozwiązania zagadki szpiegowania dziennikarzy przez UE. zdj. - zrzut z ekranu fanpage.it

Trzech europejskich dziennikarzy, w tym dwóch Włochów, według przedstawicieli z Citizen Lab, zostało zhakowanych przez oprogramowanie szpiegujące Graphite firmy Paragon. Według portalu fanpage.it zaatakowano dziennikarskie profile WhatsApp, które przez długi czas uważane były za w miarę bezpieczne.

Redaktor naczelny włoskiego portalu Fanpage Francesco Cancellato, jest wśród ponad 90 osób na całym świecie, których WhatsApp został zhakowany za pomocą Graphite, wojskowego oprogramowania szpiegującego typu zero-click sprzedawanego przez izraelską firmę Paragon Solutions – taka informacja pojawiła się już w lutym na fanpage.it. Teraz sprawą zajmą się instytucje UE.

Urzędnicy: „Niedopuszczalne jest szpiegowanie dziennikarzy”

Pracownicy Citizen Lab jednostki Uniwersytetu w Toronto, która – jak podkreśla ośrodek – zajmuje się badaniem społeczeństwa obywatelskiego m.in. w zakresie bezpieczeństwa informacyjnego. Przedstawiciele CL przekazali, że znaleźli nowe dowody na to, że dwóch kolejnych dziennikarzy, włoski reporter Ciro Pellegrino , szef neapolitańskiej redakcji Fanpage, oraz wybitny europejski dziennikarz, który poprosił o zachowanie anonimowości, także zostali zaatakowani za pomocą tego samego najemniczego oprogramowania szpiegującego.

Wiadomości te opublikowała strona Europejskiej Federacji Dziennikarzy (EFJ), która potępia bezprawną inwigilację mediów.

„Sprawa Paragonu na plenarnej sesji Parlamentu Europejskiego; Komisja Europejska: <<Niedopuszczalne jest szpiegowanie dziennikarzy>>” – to poniedziałkowe tytuły w portalu fanpage.it.

Prawo: “Służby nie mogą inwigilować dziennikarzy”

Izraelski dziennik Haaretz poinformował kilka dni temu, że Paragon zaoferował pomoc włoskiemu rządowi w zbadaniu sprawy Francesco Cancellato, Oferta – jak podają izraelskie źródła – została odrzucona przez włoski rząd. Paragon poinformował również, że jednostronnie rozwiązał kontrakty z Włochami w lutym.

„Firma wyjaśniła, że ​​sprzedaje swoje oprogramowanie szpiegujące wyłącznie krajom demokratycznym” – napisano na portalu EFJ dodając, że prawo zabrania agencjom wywiadowczym „używania oprogramowania szpiegującego przeciwko dziennikarzom lub członkom społeczeństwa obywatelskiego”.

hub/ Biznes Alert/ Il Messaggero/ EFJ/ Fanpage/ Haaretz/ Citizen Lab


Powiązane artykuły

Po zarzutach ws. prok. Ewy Wrzosek red. Dorota Kania odpowiada: nie przestraszycie mnie

Zarzuty wobec konserwatywnej dziennikarki Doroty Kani za rzekome ujawnienie danych prokurator Ewy Wrzosek. Chodzi o publikację danych paszportowych Wrzosek sprzed...

Prezydent elekt Karol Nawrocki obserwuje prace nad nową ustawą medialną

“Karol Nawrocki jest ciekawy rozwiązań nowej ustawy medialnej, ponieważ dotyczą one również kompetencji prezydenta” – podkreślił w radiu RMF Rafał...

Koalicja chce Trybunału Stanu dla szefa KRRiT. SDP: to zemsta polityczna.

„Złamano Konstytucję, nie uznaję tego głosowania” – powiedział przewodniczący KRRiT po głosowaniu, w którym koalicyjna sejmowa większość opowiedziała za pociągnięciem...

Udostępnij:

Facebook X X X