AktualnościEnergetyka

RPO pyta o “Czyste Powietrze”

Czyste Powietrze fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zwróciło się do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej m.in. o przedstawienie powodów wstrzymania programu “Czyste Powietrze” – poinformował RPO w poniedziałkowym komunikacie.

RPO poinformował o skargach, które otrzymał ws. decyzji NFOŚiGW o czasowym wstrzymaniu naboru wniosków w programie “Czyste Powietrze”. W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich wstrzymanie programu stawia beneficjentów w sytuacji, w której po zrealizowaniu inwestycji są pozbawieni możliwości uruchomienia procedury uzyskania wsparcia finansowego z Programu – co najmniej na kilka tygodni, jeśli nie miesięcy.

Jak podano, dyrektor Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego Biura RPO Piotr Mierzejewski wystąpił tej sprawie do dyrektora Departamentu Czystego Powietrza Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Emila Świerczyńskiego. Mierzejewski zwrócił się o przedstawienie powodów tak nagłego wstrzymania naboru wniosków oraz o to, z jakich powodów niemożliwe było wprowadzenie modyfikacji w “Czystym Powietrzu” bez czasowego wstrzymania naboru wniosków.

Pod koniec listopada NFOŚiGW wstrzymał przyjmowanie nowych wniosków w ramach programu “Czyste Powietrze”, tłumacząc to koniecznością reformy programu i uszczelnienia systemu, których nie da się zrobić bez przerwy w działaniu. Natomiast na początku grudnia Fundusz informował, że nowy program powróci 31 marca 2025 roku.

W grudniu NFOŚiGW przekazał też, że składa zawiadomienie do prokuratury dotyczące kilku firm, co do których istnieje uzasadnione podejrzenie popełniania przestępstw w ramach “Czystego Powietrza”. Wskazywał wówczas, że podejrzane umowy opiewają na ok. 600 milionów złotych

O przywrócenie programu apelują samorządowcy i organizacje pozarządowe, w tym m.in. Greenpeace, WWF, ClientEarth Prawnicy Dla Ziemi oraz Polski Alarm Smogowy.

“Czyste Powietrze” to największy program antysmogowy w Polsce. Właściciele domów jednorodzinnych mogą w jego ramach otrzymać dofinansowanie na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła, a także na poprawę efektywności energetycznej budynku m.in. poprzez jego termomodernizację.

Zgodnie z informacjami Funduszu, od początku działania programu “Czyste Powietrze” wpłynęło do niego ponad milion wniosków na ok. 37 miliardów złotych, w tym podpisanych umów jest ponad 820 tysięcy na około 26 mld złotych. Dotychczas wypłacono niemal 14 miliardów złotych dla 650 tysięcy beneficjentów.

Biznes Alert / PAP

Samorządowcy domagają się wznowienia programu Czyste Powietrze 


Powiązane artykuły

Putin stawiał go za wzór dowódcy. Dzisiaj jest martwy

Potwierdzono śmierć rosyjskiego generała Michaiła Gudkowa, który w marcu był chwalony przez Putina oraz otrzymał awans na stanowisko zastępcy dowódcy...

W piątek koalicja omówi nowy rząd. Możliwe zmiany w energetyce

W piątek premier Donald Tusk ma się spotkać z liderami koalicyjnych ugrupowań i przedstawić im propozycje rekonstrukcji rządu. W kuluarach...

Glapiński: Inflacja obniża się, ale odmrożenie cen energii może to zmienić

Zdaniem prezesa NBP inflacja będzie obniżała się z kwartału na kwartał. Możliwy jest jednak jej czasowy wzrost po odmrożeniu cen...

Udostępnij:

Facebook X X X