Czyste Powietrze może wesprzeć walkę najuboższych ze smogiem

6 kwietnia 2021, 09:00 Alert
smog powietrze
Smog. Fot. Pixabay

Program antysmogowy Czyste Powietrze może czekać kolejna zmiana, a właściwie jego rozszerzenie o trzecią część skierowaną do osób najuboższych, najbardziej narażonych na tzw. ubóstwo energetyczne – powiedział wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Czyste Powietrze to program walki ze smogiem działający od września 2018 roku, który zakłada dotację na termomodernizację oraz wymianę źródła ciepła na bardziej ekologicznej. W maju 2020 roku ruszyła druga edycja tego programu, w którym wysokość dotacji jest uzależniona od efektu ekologicznego.

– Chodzi przede wszystkim o jeszcze szersze dotarcie z ofertą skierowaną do najuboższych i skuteczne zachęcenie ich do przeprowadzenia inwestycji związanej z wymianą źródła ciepła na ekologiczne wraz z wykonaniem termomodernizacji budynku. Tak, aby zastosowane kompleksowe rozwiązania przyczyniły się do obniżenia bieżących wydatków ponoszonych przez gospodarstwo domowe. Być może trzeba będzie wprowadzić trzecią część Czystego Powietrza skierowaną właśnie do tych osób – powiedział Mirowski agencji.

Polska Agencja Prasowa/Wojciech Jakóbik

Orzeł: Dokończymy reformę Czystego Powietrza, aby zaktywizować najuboższych (ROZMOWA)