Dąbrowski: PGZ w 2015 r. będzie realizować kilkanaście projektów

28 stycznia 2015, 14:42 Bezpieczeństwo
Krab
Krab

– Kwestia produkcji Krabów to obciążony problemami spadek. Ale dzięki dobrej współpracy z MON i MSP poradzimy sobie z nim. Przykład stanowczej decyzji w sprawie podwozi K9 dla Kraba pokazuje, że wojsku i przemysłowi nie brakuje determinacji i skuteczności  – twierdzi Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

– PGZ chce wziąć znaczący udział w programach modernizacyjnych polskiej armii w zakresie m.in. obrony rakietowej, bezzałogowych systemów latających, marynarki wojennej czy sprzętu pancernego. To kluczowy sposób na wykreowanie innowacyjnych produktów, także na eksport. To również szansa, dzięki międzynarodowej współpracy, na transfer najnowszych technologii do całej gospodarki. Rok 2014 był przełomowy dla przemysłu obronnego w Polsce. Nowy rok będzie równie ważny, bo będzie oznaczał istotne przyspieszenie w wielu projektach o wysokim stopniu innowacyjności  – twierdzi Dąbrowski.

W lutym b.r. minie 6 miesięcy od momentu rozpoczęcia działalności operacyjnej PGZ. Priorytetem w pierwszych miesiącach było zbudowanie podstawy organizacyjnej dla grupy ponad 30 zakładów integrowanych w ramach grupy. Na rynku zaczął funkcjonować prężny podmiot, zatrudniający ponad 19 tys. pracowników, o rocznych obrotach w wysokości 5 mld. zł.

W ostatnim okresie PGZ zawiązało konsorcjum na realizację systemu rakietowego krótkiego zasięgu „Narew”, wykazując gotowość wykorzystania potencjału zakładów grupy w konkurencji z najlepszymi podmiotami z całego świata.

Jak informuje biuro prasowe Polskiej Grupy Zbrojeniowej, „PGZ nie bało się równocześnie podejmować trudnych, lecz niezbędnych rozstrzygnięć. Za sprawą zakupu koreańskich podwozi K9 zerwano z niemocą dot. integracji armatohaubicy „Krab”. Transfer technologii związanych tym zakupem wzmocni potencjał grupy, możliwy do wykorzystania przy innych projektach pancernych PGZ w przyszłości. W  2014 r. trwały także aktywne prace nad przygotowaniem udziału PGZ w innych projektach modernizacyjnych polskiej armii, jak: marynarki wojennej, bezzałogowców, rakietowym i pancernym”.

Grupa planuje przeprowadzenie bilansu posiadanych zdolności i mocy produkcyjnych, stworzenie wspólnej polityki finansowej oraz uporządkowanie sposobu wydawania pieniędzy na badania i rozwój. PGZ zamierza także położyć nacisk na przygotowanie i wdrożenie spójnej strategii marketingu i komunikacji, której celem będzie budowa identyfikacji korporacyjnej dla spółek grupy, utrwalenie pozycji lidera na rynku krajowym oraz wzmożenie ekspansji na rynkach zagranicznych. Niezwykle istotnym celem dla PGZ będzie rozwój głównej siedziby spółki w Radomiu, gdzie powstaje centrum usług wspólnych grupy, które zapewni systemowe wsparcie dla wdrażanych procesów biznesowych w całej grupie.

PGZ będzie w 2015 r. realizować co najmniej kilkanaście projektów o kluczowym znaczeniu dla polskiej armii i bezpieczeństwa państwa. Praktycznie każdy z nich bazuje na najnowszych rozwiązaniach technologicznych, oferując najwyższą jakość siłom zbrojnym RP. Wśród priorytetów PGZ znajdą się m.in.: dostarczenie pierwszych egzemplarzy KTO ROSOMAK-WRT, zakończenie prac nad moździerzem samobieżnym RAK, kontynuowanie prac nad nowym BWP, kontynuowanie prac nad stacją radiolokacyjną BYSTRA, rozpoczęcie modernizacji czołgów Leopard, czy kontynuowanie projektu budowy armatohaubicy KRAB, kontynuowanie programu Tytan, dalsza obsługa samolotów F-16 i C-130 Herkules, rozpoczęcie realizacji umowy offsetowej w zakresie Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego, a także projekty amunicyjne, elektroniczne i przemysłowe.