Daesh straciło 90 procent przychodów z ropy

3 sierpnia 2016, 08:15 Alert

(OilPrice/Wojciech Jakóbik)

Akcje bojowe Iraku przeciwko Państwu Islamskiemu (Daesh) przynoszą efekt. Według raportu Iraqi News terroryści stracili do 90 procent przychodów z handlu ropą.

Źródła w ministerstwie ropy Iraku podają, że dziennie tzw. Państwo Islamskie szmuglowało ropę z użyciem co najmniej 50 pojazdów z pól naftowych Kwajara i Nadżma znajdujących się na południe od Mosulu. To trzecie pod względem wielkości miasto irackie i bastion bojowników.

Ataki wojsk irackich zredukowały dostawy z zajętych przez islamistów pól do 5 pojazdów dziennie. Ceny dostaw spadły z 6000 do 2000 dolarów za jeden transport. Państwo Islamskie straciło już kontrolę nad polami Alas i Harmin w pobliżu miasta Tikrit, co pozwoliło pozbawić je dodatkowych przychodów w wysokości 1 mln dolarów dziennie.

Mimo to terroryści próbują paraliżować prace wydobywcze poza ich kontrolą. W pobliżu Tikritu doszło do ataku na infrastrukturę gazową, który zakończył się śmiercią czterech strażników i jednego inżyniera. Agresja została jednak odparta przez kurdyjskie siły Peszmerga.

Daesh podpaliło szereg pól naftowych pod Mosulem po tym jak wojsko irackie wypchnęło siły terrorystów z okolic miasta. Przychody ze sprzedaży ropy naftowej, oprócz handlu organami i bronią, stanowią kluczowe źródło pieniędzy na działalność terrorystyczną dla bojowników.