Dalsze problemy z interkonektorem Słowacja-Węgry

13 lutego 2015, 09:51 Alert

(ICIS/Wojciech Jakóbik)

Węgierski Magyar Gaz Tranzit nie otrzymał od Komisji Europejskiej certyfikatu licencjonowanego operatora systemu przesyłowego gazu (TSO). Dlatego opóźnia się uruchomienie pierwszego przepływu surowca przez interkonektor Słowacja-Węgry. Rura mogłaby zapewnić więcej zachodniego gazu krajom regionu i Ukrainie.

Jak informuje ICIS testowe przepływy są już prowadzone ale rura miała działać od Nowego Roku 2015. Po stronie Słowaków wszelkie formalności zostały dopełnione. Słowacki Eustream jest uznanym przez Brukselę operatorem gazociągów.

Dopóki MGT było spółką zależną MVM, nie spełniał wymogów unijnego trzeciego pakietu energetycznego. Rozdział właścicielski wymusza uniezależnienie operatora gazociągów od firmy sprzedającej surowiec. Chociaż unbundling został już przeprowadzony, to Bruksela musi zatwierdzić proces.

Eustream liczy na uruchomienie połączenia, ponieważ istniejące punkty wejścia w Lanzhot i wolne moce węzła gazowego Baumgarten w Austrii są na wyczerpaniu przez rosnące zapotrzebowanie na dostawy z Zachodu na Ukrainie. Dlatego rosną ceny. Słowacy liczą na to, że węgierski łącznik doprowadzi do ich obniżenia.