Danfoss zainaugurował budowę nowej hali produkcyjnej w Grodzisku Mazowieckim (RELACJA)

13 października 2020, 13:00 Infrastruktura

Dzisiaj odbyła się inauguracja budowy nowej hali produkcyjnej Danfoss Polska w Grodzisku Mazowieckim. W zakładzie tym będą produkowane nowoczesne technologie m.in dla chłodnictwa. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom zastosowanym przy budowie nowej fabryki, emisje CO2 przy produkcji będzie zmniejszona do minimum.

Fot. Mariusz Marszałkowski

Inwestycja Danfossu w Grodzisku Mazowieckim

– To wydarzenie przełomowe, ponieważ dzięki budowie zakładu zwiększymy dwukrotnie powierzchnię produkcyjną w Grodzisku Mazowieckim. Zatrudnimy dodatkowo 400 nowych pracowników. Technologie tu zainstalowane są innowacyjne i będą wymagały wysokich kwalifikacji. W dobie koronawirusa gdzie inne firmy się kurczą, Danfoss Polska się rozwija dzięki precyzyjnie przygotowanej strategii. To pozwala nam na organizacyjny i aktywizacyjny wzrost. To symbol, ze firma Danfoss jest odporna na wstrząsy nie tylko wynikające z pandemii, ale tez sytuacji gospodarczej na świecie – powiedział dyrektor generalny Danfoss Polska Adam Jędrzejczak.

– Mierzymy się z kryzysem klimatycznym. Ja jestem optymistą dlatego, że mamy wszystko, aby zmienić kryzys klimatyczny, a pandemia paradoksalnie może nam pomóc. Możemy dzięki niej zmienić przyzwyczajenia i wdrożyć zielone technologie w energetyce. Za każdym razem gdy wprowadzaliśmy nowe technologie, widziałem, że jesteśmy gotowi do walki ze zmianami klimatu. To zapewni naszym dzieciom dostęp do świeżego powietrza i czystej wody bez rezygnacji z rozwoju i komfortu – mówił Jędrzejczak.

– Produkty, które będziemy wytwarzać w tym nowym zakładzie, dzięki zastosowaniu ich m.in w branży chłodniczej, zdecydowanie wpłyną na zmniejszenie marnotrawienia jedzenia i wody. Te urządzenia mogą być wykorzystywane m.in w systemach sterujących chłodzenie, w ławach chłodniczych. Nasze urządzenia kontrolują poziom schłodzenia produktów spożywczych. Dzięki czemu możemy wydłużyć trwałość przechowywania żywności nawet do 40 procent. Globalnie marnujemy 1/3 żywności. To tez powoduje straty energii potrzebnej do jej wytworzenia, a emisja z niej wynikająca sięga 4,4 gigaton CO2. Gdyby tyle emitował jeden kraj, byłby on trzecim największym emitentem na świecie, po Chinach i USA – wyliczał dyrektor generalny Danfoss Polska.

Podobnie, dzięki mi.n zaworom elektromagnetycznym, może być zlikwidowany problem z marnotrawieniem wody. Zawór ten wyposażony w czujnik ruchu może odcinać dopływ wody, przez to zmniejszać jej zużycie. To rozwiązanie może doskonale sprawdzić się m.in w obiektach użyteczności publicznej jak szkoły, przedszkola czy szpitale.

My zrobiliśmy obliczenia na podstawie przeprowadzonych badań. Szkoły w Polsce średnio wyposażone są w pięć umywalek i tyle samo toalet. Na pięć umywalek, dwie mają cieknące krany. Na pięć spłuczek, jedna cieknie. Sumując straty wynikające z tych nieszczelności wychodzi, że w ciągu roku moglibyśmy tylko w szkołach oszczędzić 9 mln metrów sześc wody.

Taką ilość wody można przetransportować dzięki 16 supertankowcom w jeden rok.

Dzięki zastosowaniu termostatów w latach 90. mogliśmy zmniejszyć emisje i koszty w ciepłownictwie, teraz zawór elektromagnetyczny może dokonać podobnej rewolucji w branży wodnej.

Dziś rozpoczynamy budowę fabryki, która pomoże walczyć z tym marnotrawstwem. Kontynuujemy zielony restart. W dobie pandemii politycy zdecydowali się pochylić nad oboma kryzysami. Dzięki temu gospodarki będą bardziej odporne na wstrząsy – mówił.

Opracowali Mariusz Marszałkowski i Michał Perzyński