Duńczycy zaczynają dialog o budowie wysp energetycznych

24 czerwca 2021, 09:45 Alert

Duńska Agencja Energii zaprasza do dialogu zainteresowane podmioty budową morskich wysp energetycznych na Morzu Północnym i Bałtyckim. Rozmowy potrwają od 25 czerwca do 14 lipca.

Wyspa energetyczna fot.DEA
Wyspa energetyczna fot.DEA

Przygotowanie do przetargu

Dialog rynkowy jest częścią wstępnych przygotowań do przyszłych przetargów dotyczących budowy wysp energetycznych. Dialog dotyczy planowanych badań lokalizacji wysp energetycznych na Morzu Północnym i Bałtyckim. Badania terenowe obejmują badania geofizyczne, geotechniczne oraz środowiskowe i są przeprowadzane przez duńskiego operatora – Energinet.

Potencjalni oferenci i przedsiębiorstwa będą mieli możliwość wniesienia swojego wkładu do trwających prac nad budową wysp energetycznych oraz zapewnienia odpowiedniego zakresu badań terenowych.

Celem jest optymalizacja ram dla budowy wysp, aby otrzymać jak najdokładniejsze i najbardziej kwalifikowane oferty oraz aby zapewnić najlepsze i najbardziej efektywne kosztowo rozwiązanie tworzenia wysp energetycznych z korzyścią dla społeczeństwa.

W lutym 2021 roku strony porozumienia klimatycznego, podjęły decyzję o utworzeniu wyspy energetycznej na Morzu Północnym jako sztucznej wyspy w celu odbioru i dystrybucji energii z sąsiednich morskich farm wiatrowych. Początkowo wyspa energetyczna na Morzu Północnym będzie obsługiwała produkcję energii z wiatraków o mocy 3 GW, ale docelowo moc zostanie zwiększona do 10 GW.

Uzgodniono również lokalizację sztucznej wyspy i pierwszych morskich farm wiatrowych o mocy 3 GW. Wyspa i morskie farmy wiatrowe będą zlokalizowane na Morzu Północnym, co najmniej 80 km na zachód od Thorsminde. Na Morzu Bałtyckim morskie farmy wiatrowe będą zlokalizowane co najmniej 20 km na południe i południowy zachód od wyspy Bornholm.

DEA/Mariusz Marszałkowski

Teksańska wyspa energetyczna znów jest zagrożona przerwami dostaw energii