EnergetykaOZE

Ambasador Danii chwali Baltic Pipe i liczy na współpracę z Polską przy farmach wiatrowych

Bałtyckie Forum Przemysłu i Energetyki Morskiej. Fot. BiznesAlert.pl

Otwiera się okno możliwości przed polsko-duńską współpracą w obszarze energetyki morskiej – powiedział w trakcie Bałtyckiego Forum Przemysłu i Energetyki Morskiej Ole Egberg Mikklesen Ambasador Królestwa Danii w Polsce. BiznesAlert.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Podczas wystąpienia dyplomata wspomniał o realizacji gazociągu Baltic Pipe. – Wkrótce będziemy mieli Baltic Pipe, dzięki któremu będzie możliwy przesył gazu z Norwegii do Polski. To będzie ok. 800 km nowych rurociągów. To bezie się wiązało się także z rozbudową polskich gazociągów. Jeżeli będzie zielone światło dla realizacji tego projektu, to może być on gotowy do 2022 roku. Zapewni on przepustowość 10 mld m sześć. gazu rocznie – wyliczył ambasador. – Studium wykonalności potwierdziło, że może dać społeczne i ekonomiczne korzyści Danii oraz Polsce, ale także całemu regionowi Morza Bałtyckie a także Europy Środkowo-Wschodniej. To bardzo ważny projekt europejski. Dla Danii i Polski ma kluczowe znacznie. To także kluczowy projekt dla całej Europy. Baltic Pipe może wspomóc rozwój rynku wewnętrznego i zwiększyć bezpieczeństwo dostaw. Decyzja inwestycyjna w sprawie Baltic Pipe zostanie podjęta w tym roku – mówił gość konferencji.

Jego zdaniem planowana magistrala to nowa era we współpracy energetycznej Polski i Danii. – Po raz powstanie pierwszy fizyczne połączenie między naszymi krajami. Dlaczego mielibyśmy ograniczać się do współpracy gazowej? – pytał retorycznie. – Myślę, że możemy współpracować w innych obszarach. Taka współpraca jest możliwa w energetyce wiatrowej i innych OZE, a także efektywności energetycznej.

Jego zdaniem dzięki takiej współpracy zmniejszy się zależność Polski od importu energi. – Polska importuje nie tylko gaz, ale i węgiel. Pozycja Polski się poprawi. Nie musimy zczynać od zera. Dunskie firmy są obecne na całym świecie np. Vestas – powiedział ambasador Danii.

Odnosząc się do lądowej energetyki wiatrowej w Polsce ocenił on, że jej rozwój „został zatrzymany”. – Dania jest gotowa podzielić się swoim doświadczeniem w zakresie likwidacji barier legislacyjnych. Chcemy pomóc w zachęceniu lokalnych społeczności. Oczywiście jesteśmy gotowi rozwijać energetykę wiatrową nie tylko na lądzie, ale też na morzu – mówił.


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...

Wielka Brytania chce ożywić atom przez miliardowe inwestycje

Rząd w Londynie chce wpompować w sektor energii jądrowej dodatkowe ponad 30 miliardów funtów. Wielka Brytania potrzebuje nowych instalacji jądrowych,...

Udostępnij:

Facebook X X X