AlertEnergetykaGaz.

Duńczycy odrzucili skargę w sprawie trasy Baltic Pipe

Trasa Baltic Pipe. Źródło: Gaz-System

Trasa Baltic Pipe. Źródło: Gaz-System

Duńska Agencja Ochrony Środowiska odrzuciła zaskarżenia zgody na budowę gazociągu Baltic Pipe wzdłuż duńskiego terytorium.

Brak podstaw do ponownego rozpatrzenia decyzji

W połowie września Duńska Agencja Ochrony Środowiska podkreśliła, że zaskarżenia przebiegu gazociągu, nie uprawomocniają do wznowienia sprawy. W ten sposób duńska agencja odpowiedziała na oświadczenia Rady ds. Środowiska i Skarg Żywnościowych.

Przypomnijmy, że w lipcu bieżącego roku duńska agencja wydała firmie Energinet.dk, operatorowi sieci przesyłowej, pozytywną decyzję środowiskową odnośnie przebiegu gazociągu przez duńskie terytorium, od Morza Północnego do Morza Bałtyckiego. W tym czasie miało wpłynąć pięć skarg.

Zdaniem Duńskiej Agencji Ochrony Środowiska nie ma okoliczności, które mogłyby wpłynąć na wznowienie decyzji.

12 lipca 2019 roku Duńska Agencja Ochrony Środowiska wydała dwie decyzje środowiskowe związane z lokalizacją gazociągu Baltic Pipe w lądowej części Danii – po jednej dla Gaz–Systemu i Energinetu.

W Danii gazociąg będzie przebiegał od plaży Houstrup Strand, na zachodnim wybrzeżu Jutlandii, przez części Jutlandii, Fionii i Zelandii do punktu przyłączenia w zatoce Faxe w południowej Zelandii, a dalej rozbudowę zakładu odbiorczego w Nybro (w gminie Varde) oraz nową tłocznię pod Everdrup (w gminie Næstved).

Jest decyzja środowiskowa dla miejsca wyjścia gazociągu Baltic Pipe na ląd w Danii

Baltic Pipe

Celem projektu Baltic Pipe jest stworzenie nowego korytarza dostaw na europejskim rynku gazu. Nowy gazociąg połączy norweską sieć gazową na Morzu Północnym z duńską i polską siecią przesyłową gazu. Rekomendowana w ub. roku trasa gazociągu na Morzu Bałtyckim liczy ok. 275 km, przebiega przez duńskie i polskie obszary morskie oraz przez szwedzką wyłączną strefę ekonomiczną (na odcinku ok. 80 km).

Na Baltic Pipe składa się pięć elementów: połączenie systemu norweskiego na Morzu Północnym z systemem duńskim, rozbudowa trasy przesyłu gazu przez Danię, budowa tłoczni gazu na duńskiej wyspie Zelandia, podmorski gazociąg z Danii do Polski wraz z terminalem odbiorczym oraz rozbudowa polskiego systemu przesyłowego. Od października 2022 roku gazociąg Baltic Pipe będzie mógł przesyłać rocznie do 10 mld m sześc. gazu ziemnego ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Duńska Agencja Ochrony Środowiska/Bartłomiej Sawicki

Sawicki: Czy Baltic Pipe się opłaci? (ANALIZA)


Powiązane artykuły

Blackout w Pradze. Ludzie uwięzieni w windach, transport szwankuje

W czeskiej stolicy doszło do awarii podstacji w Chodovie, przez którą znaczna część miasta i okolicy została pozbawiona energii elektrycznej....
Offshore na Morzu Bałtyckim. Fot. Polenergia

Inwestorzy wiatraków na Bałtyku zapraszają polskie firmy do projektu

Equinor i Polenergia organizują Dzień Dostawcy dla Bałtyk 1, projektu morskiej farmy wiatrowej w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego,...
OZE, foto: orlen

OZE wyprodukowały więcej energii niż węgiel. Historyczny rekord w Polsce

Zielone źródła wytwórcze pierwszy raz w historii przegoniły węgiel, odpowiadając za największą ilość wyprodukowanej energii. Jest to krok w kierunku...

Udostępnij:

Facebook X X X