AlertBezpieczeństwoEnergetykaGaz.

Dania znosi ograniczenia żeglugowe w pobliżu gazociągów Nord Stream 1 i 2

Rury projektu Nord Stream 2. Fot. Nord Stream 2

Rury projektu Nord Stream 2. Fot. Nord Stream 2

Dania zniosła ograniczenia żeglugowe wokół punktów wycieku rurociągów Nord Stream 1 i 2 na Morzu Bałtyckim. Władze podają, że obszar ten nie jest już niebezpieczny dla statków kursujących w pobliżu.

Duńska Agencja Energetyczna wydała zalecenie zniesienia stref zakazu żeglugi wokół punktów wycieku na Nord Stream 1 i 2, ponieważ chmury gazu powstałe w wyniku potencjalnego wybuchu gazu nie stanowią zagrożenia dla statków w tym rejonie. Dzięki tej decyzji, 20 kwietnia Duński Urząd Morski (DMA) zniósł ograniczenia żeglugowe.

Jednakże DMA poinformowało, że nie zaleca kotwiczenia, łowienia ryb i pracy na dnie morskim w odległości jednej mili morskiej od pozycji wycieku z powodu “podwodnych przeszkód”.

Obszary o ograniczonym dostępie nie będą już pojawiać się w ostrzeżeniach nawigacyjnych władz morskich, ale zostaną ogłoszone w informacjach dla marynarzy.

We wrześniu 2022 roku na rurociągach stwierdzono cztery wycieki gazu, dwa w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej i dwa na terytorium Danii. Po tym, jak norweskie i szwedzkie instytuty sejsmiczne potwierdziły, że podwodne wybuchy poprzedziły wycieki, władze europejskie stwierdziły, że podejrzewają, że incydent może być wynikiem “celowych działań”.

Wycieki gazu ustały na początku października po osiągnięciu stabilnego ciśnienia, a następnie rozpoczęciu oceny szkód.
23 marca Duńska Agencja Energetyczna poinformowała, że w pobliżu gazociągu Nord Stream, znaleziono cylindryczny obiekt o wysokości około 10 cm i średnicy 2 cm. Obiekt został przechwycony pięć dni później.

Bliźniacze systemy gazociągów Nord Stream biegną z Wyborga w Rosji do Lubmina koło Greifswaldu w Niemczech i biegną przez wyłączne strefy ekonomiczne Rosji, Finlandii, Szwecji, Danii i Niemiec, a także wody terytorialne Rosji, Danii i Niemiec.

Offshore Energy / Bartosz Siemieniuk

Bułgaria zyska dostęp do tureckich terminali LNG


Powiązane artykuły

Niewolnicy składają rosyjskie drony. Werbuje ich Grupa Wagnera

Rosyjska fabryka dronów w Ałabudze działa dzięki pracy przymusowej. Angażowani są zarówno studenci, jak i kobiety z Afryki oraz Azji...

Taki plan ma NATO na wypadek ataku Rosji. “Ekspresowa odpowiedź”

W przypadku rosyjskiego ataku na kraje Sojuszu, NATO zniszczyłoby siły przeciwnika zmasowanym ogniem dalekiego zasięgu – twierdzi były dyrektor departamentu...
Krzysztof Galos, wiceszef resortu i Główny Geolog Kraju. Źródło wikimedia

MKiŚ: Odkrycie nowych złóż ropy na Bałtyku musi zostać potwierdzone

– Ministerstwo klimatu i środowiska będzie mogło potwierdzić informacje o odkryciu największego złoża węglowodorów w Polsce w pobliżu Świnoujścia dopiero...

Udostępnij:

Facebook X X X