„Apologeta Putina” atakuje Nord Stream 2

25 lipca 2018, 16:30 Alert

Kontrowersyjny członek brytyjskiej Izby Gmin Daniel Kawczynski napisał do premier Theresy May list, w którym ostrzegał ją przed niebezpieczeństwami, które według niego niesie ze sobą sporny projekt Nord Stream 2.

Daniel Kawczynski. Źródło: Wikipedia

List polityka

Brytyjski polityk urodzony w Warszawie napisał, że gazociąg trzeba rozważyć z punktu widzenia bezpieczeństwa, „ze względu na zachowania Rosji w Wielkiej Brytanii i poza nią”. – Musimy mówić jednym głosem o niebezpieczeństwach, które niesie ze sobą Nord Stream 2, dzięki któremu Kreml uzyska polityczne i gospodarcze wpływy w Europie. To niepożądane z perspektywy geopolitycznej i podważa zasadę solidarności energetycznej Unii Europejskiej. Brytyjski rząd musi działać – napisał Kawczynski.

Niebezpieczeństwo uzależnienia

Podkreślił, że uzależnienie się od jednego źródła, („szczególnie od Rosji” – napisał) uwrażliwia wiele krajów na zakłócenia w dostawach, które mogą być spowodowane nie tylko usterkami infrastruktury, ale też sporami politycznymi czy gospodarczymi. Przypomniał on w tym miejscu o kryzysie gazowym na Ukrainie w 2009 roku, przez który gaz nie docierał do dalszej części Europy.

Kim jest Daniel Kawczynski?

Kawczynski ma niejasne stosunki z Rosją – wbrew głównemu nurtowi brytyjskiej polityki opowiadał się za zacieśnieniem więzi z Moskwą i regularnie pojawiał się w rosyjskich propagandowych mediach. Wiadomo też, że spotykał się byłym kontrowersyjnym doradcą Donalda Trumpa Stevem Bannonem i miał rozmawiać z nim o Brexicie, którego sam był zwolennikiem.

Shropshire Star/Mirror/Twitter/Michał Perzyński

Kawczynski odpowiada: Byłem i jestem przeciwko Nord Stream 2