AlertEnergetykaRopa

Prezes Orlenu zapewnia, że termin fuzji z Lotosem nie jest zagrożony

Fot. Jędrzej Stachura

Podczas spotkania z dziennikarzami, prezes PKN Orlen wraz z innymi przedstawicielami spółki mówili o dalszych planach na fuzję z Lotosem i zapewniali, że ustalone terminy pozostają niezagrożone.

Fuzja Orlenu z Lotosem

– Żyjemy w trudnych czasach, w których trudno prowadzić biznes na skalę międzynarodową. W dzisiejszych czasach brakuje przewidywania. W biznesie jest tak, że wytrwa silniejszy. Będziemy kontynuować plany dotyczące fuzji, nie wycofamy się z tego kierunku. Chcemy zbudować silny koncern – powiedział Daniel Obajtek.

– Jeśli chodzi o połączenie Orlenu z Lotosem, pierwszy etap mamy za sobą, teraz czas na Komisję. Wyjaśniliśmy jej wszystko i w ciągu parunastu dni otrzymamy decyzję. Nie spodziewamy się innej decyzji niż pozytywna. Doszliśmy do kolejnego etapu: parytetu wymiany akcji. To pokazuje, że jesteśmy bardzo zdeterminowani i idziemy zgodnie z planem. Jeżeli Komisja podejmie decyzję w ciągu kilku dni, będzie Walne Zgromadzenie na początku czerwca. Myślę, że ten termin nie jest zagrożony. Termin październikowy zostaje utrzymany. Wszystko idzie zgodnie z planem – zapewnił.

– Mamy parytety i ich kwestię. Jedna i druga strona zatrudniła szereg doradców, w tym globalne banki inwestycyjne, by przeanalizować wszystkie czynniki. Wyceny były poprzedzone badaniami wzajemnych podmiotów. W związku z tym, zarządy miały pełną świadomość związaną z podejmowaniem decyzji i realizacją założeń. Braliśmy również rekomendacje analityków, zarówno przed wojną, jak i po jej wybuchu. Sytuacja wojenna może krótkotrwale zmieniać założenia, ale my musimy patrzeć przyszłościowo – mówił prezes PKN Orlen.

– Musimy zaoferować parytet, który będzie odpowiedni. Dzisiaj jest presja, że obecnie niektórzy stawiają bardziej na Lotos. Pytanie, ile warty jest Orlen, a ile Lotos. Sytuacja makro może zmieniać te wartości w perspektywie krótkoterminowej – powiedział z kolei Robert Śleszyński, dyrektor biura inwestycji kapitałowych Orlenu.

– Bezpieczeństwo to podstawa tego, aby fuzja została przeprowadzona. Rafineria Lotosu jest za mała, aby w pojedynkę przechodzić dywersyfikację – powiedział z kolei prezes Daniel Obajtek.

Opracowali Jędrzej Stachura i Michał Perzyński


Powiązane artykuły

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...
Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Udostępnij:

Facebook X X X