Decyzja o wzmocnieniu bezpieczeństwa na ŚDM należy do władz centralnych

15 lipca 2016, 12:30 Alert
Światowe Dni Młodzieży

(Wojciech Jakóbik)

Po tym jak kierowca ciężarówki wjechał w tłum we francuskiej Nicei zginęło 97 osób a 100 jest rannych. Istnieje podejrzenie, że był to zamach terrorystyczny. W Polsce pojawiły się także apele o wzmocnienie środków bezpieczeństwa przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie, w których weźmie udział Papież.

– Od dwóch lat przygotowujemy ŚDM. Wydarzenie jest zorganizowane i przygotowane. Wszystkie służby rządowe są gotowe do ochrony pielgrzymów – zapewnia biuro Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, które odbędą się w dniach od 26 do 31 lipca 2016 roku.

– Kardynał Stanisław Dziwisz wysyła list kondolencyjny do Biskupa Nicei. Na razie nie ma decyzji o zwiększeniu sił bezpieczeństwa. Warto przypomnieć, że nasze wydarzenie będzie zorganizowane i zabezpieczone przez służby, a do ataku w Nicei doszło w miejscu niezabezpieczonym, a jego celem byli przypadkowi cywile – podaje krakowskie biuro ŚDM.

Komitet Światowych Dni Młodzieży uzależnia ewentualne zmiany od decyzji władz centralnych. – Jeżeli odpowiednie służby organizujące bezpieczeństwo uznają to za konieczne, to komitet się podporządkuje. W sprawie szczegółów przygotowań odsyłamy do wojewody – podaje biuro ŚDM w Krakowie.