EnergetykaOZEWszystko

Derski: Nowy projekt ustawy o OZE budzi jeszcze więcej wątpliwości

Nowy projekt ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii przedstawiony przez Minsiterstwo Gospodarki budzi wiele wątpliwości wśród przedstawicieli branży. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Bartłomieja Derskiego z portalu WysokieNapiecie.pl. 

– Obecny projekt zdecydowanie idzie w kierunku ograniczenia wsparcia dla małej energetyki i zaangażowania w duże projekty. W przypadku mniejszych firm spełnienie wymogów niezbędnych do udziału w aukcji będzie trudne. Wezmą udział największe spółki, które będzie na to stać przy uwzględnieniu dużego ryzyka, że inwestycja się nie zwróci – ocenia ekspert. – Opłata za udział to 30 zł/KW. To jest jednak wierzchołek góry lodowej wydatków. Gotowy projekt doprowadzony do etapu budowy, np. w wypadku farm wiatrowych, kosztuje od stu do dwustu tysięcy euro za MW. To znacznie więcej niż kaucja. Co gorsze, nawet po zainwestowaniu tych pieniędzy inwestor biorący udział w aukcji nie ma żadnej gwarancji zwrotu.

– W projekcie ustawy nie ma zapisów o częstotliwości aukcji. Jeżeli regulator postąpi racjonalnie, to dopuści możliwość kilku aukcji pozwalających na oswojenie się inwestorów z nowym systemem. Brak zapisów na ten temat w ustawie zwiększa ryzyko przez nich ponoszone. To trzeba zmienić – mówi nasz rozmówca.

– Kolejny projekt wzbudza jeszcze więcej wątpliwości, niż poprzednie. Rozmawiałem z przedstawicielami branży, także z sektora państwowego, że nie należy się przywiązywać do tego projektu, bo jest on tak kontrowersyjny, że na pewno nie przejdzie dalszych etapów legislacji. Tak bardzo są oni zaskoczeni przedstawionymi propozycjami – przypuszcza Derski.

– Dziś kończą się konsultacje społeczne i międzyresortowe. Ministerstwo Gospodarki je zbierze i będzie uwzględniać lub nie w projekcie. Zgodnie z zapowiedziami ma jeszcze przed końcem roku przyjąć projekt i przekazać go na Komitet Stały Rady Ministrów, dalej do rządu i parlamentu – kończy rozmówca BiznesAlert.pl.


Powiązane artykuły

Upadek szwedzkiego giganta. Prace straci ponad 900 osób

Szwedzka firma Northvolt, specjalizująca się w produkcji akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych, oficjalnie zakończy swoją działalność. W marcu 2025 roku...
Rafineria PCK w Schwedt

Niemiecka rafineria truje? Polska domaga się dostępu do danych, których Berlin nie udostępnił

Na mocy niemieckiego specpozwolenia rafineria Schwedt może emitować dwutlenek siarki przekraczając nawet pięciokrotnie unijne normy. Minister Hennig-Kloska zwróciła się do...
Elektrownia jądrowa. Fot. Freepik

Niemcy wracają do atomu. Amerykańskie firmy chcą w tym pomóc

Niemiecki tabloid Die Bild podał, że amerykańskie firmy są zainteresowane ponownym uruchomieniem niemieckich elektrowni jądrowych. W ramach poufnych spotkań miało...

Udostępnij:

Facebook X X X