Jak poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”, rząd przygotował dokument zawierający trzy scenariusze przyszłości górnictwa węgla kamiennego w Polsce. Z informacji gazety wynika, że nowa strategia dla górnictwa wejdzie w życie w maju tego roku.
Scenariusz optymistyczny
Scenariusz zakłada wzrost zapotrzebowania na węgiel o 20 proc. do 86,1 mln ton. „Wzrost zużycia węgla energetycznego o 15,2 mln ton wystąpi wskutek zwiększonego zapotrzebowania w energetyce zawodowej (o 15,5 mln ton) i w sektorze nowych rynków węgla (o 3,2 mln ton), przy spadku u pozostałych konsumentów” – napisano w cytowanym przez DGP dokumencie. Warunkiem realizacji tego scenariusza jest m.in. budowa bloku 1000 MW w Ostrołęce oraz powstanie przynajmniej dwóch instalacji zgazowania węgla.
Scenariusz referencyjny
Scenariusz zakłada utrzymanie zapotrzebowania na węgiel na obecnym poziomie. Przyjmuje się, że w energetyce zawodowej bez opóźnień uruchomi się nowe moce wytwórcze oraz zrealizuje się program modernizacji kotłów klasy 200, co skutkować będzie wzrostem zużycia węgla o 5,7 mln ton. W segmencie gospodarstw domowych zużycie węgla zmniejszy się o 4,7 mln ton. Scenariusz zakłada też uruchomienie w 2020 r. jednej instalacji naziemnego zgazowania węgla (najprawdopodobniej w Zakładach Azotowych w Kędzierzynie), która wykorzystywałaby rocznie ok. miliona ton węgla – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.
Scenariusz pesymistyczny
W tym scenariuszu zużycie węgla kamiennego obniży się do 56,5 mln ton w 2030 r. w porównaniu do 71,3 mln ton w 2015 r. W samej tylko energetyce zawodowej może spaść o 4,3 mln ton. Przyczyną tego są opóźnienia w budowach bloków w Jaworznie, Kozienicach i Opolu oraz nie wdrożenie jak na razie programu modernizacji kotłów klasy 200 MW. O 7,5 mln ton zmniejszyłoby się zużycie węgla przez gospodarstwa domowe – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.
Zmiany organizacyjne
Z informacji gazety wynika, że rządowy dokument zakłada utworzenie Górnośląskiej Dywizji Węgla Energetycznego składającej się połączonych PGG i KHW oraz Węglokoksu Kraj, czyli kopalni Bobrek-Piekary. Plan realizacji tej koncepcji ma być gotowy do końca czerwca tego roku.
Analizowana ma być też integracja pionowa górnictwa i energetyki oparta na trzech Dywizjach Węgla Energetycznego: Górnośląskiej, Małopolskiej (Tauron Wydobycie oraz węgiel energetyczny z JSW) i Wschodniej (kopalnia Bogdanka) – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.
DGP zwraca uwagę, że rządowy dokument nie zawiera informacji o spodziewanym zatrudnieniu w górnictwie do 2030 r. ani o liczbie kopalń. Przewiduje on natomiast stopniową likwidację część majątku produkcyjnego.
Ostateczna wersja dokumentu zostanie zaprezentowana w marcu na górniczym zespole trójstronnym, po czym trafi do konsultacji publicznych.
Dziennik Gazeta Prawna/CIRE.PL