Jak czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, 18 września w należącej do Taurona Wydobycie kopalni Sobieski rozpocznie się drążenie nowego szybu „Grzegorz”. Na terenie inwestycji rozpoczęły się już prace przygotowawcze.
Szyb Grzegorz będzie miał średnicę 7,5 m i głębokość 870 m. Jego budowa ma zakończyć się pod koniec 2023 r.
Koszt jego drążenia to około 228 mln zł netto, a całej inwestycji, czyli m.in. przygotowania wyrobisk i budowy infrastruktury kopalnianej wyniesie około 550 mln zł – podaje DGP.
Z informacji gazety wynika, że Tauron Wydobycie nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji co do sposobu finansowania przedsięwzięcia, choć wiadomo, że środki będą pochodzić z grupy Tauron . Analizowane jest podniesienie kapitału lub emisja obligacji.
DGP zwraca uwagę, że obecnie w celu dotarcia do czynnej ściany wydobywczej 354 w kopalni Sobieski w obie strony górnicy pokonują 18 km. Po uruchomieniu szybu „Grzegorz” ich dotarcia do ściany skróci się o kilkadziesiąt minut.
– Staramy się o koncesję w partii Dąb i do uruchomienia wydobycia w tym rejonie nowy szyb jest niezbędny. Dzięki tej inwestycji poprawi się też wydajność pracy – powiedział cytowany przez DGP Janusz Czarnecki, wiceprezes ds. technicznych w Tauronie Wydobycie.
15 maja została podpisana umowa o generalne wykonawstwo inwestycji pod nazwą „Roboty budowlane wykonywane przez Generalnego Wykonawcę Etapu I budowy Szybu Grzegorz wraz z budową infrastruktury powierzchniowej dla Tauron Wydobycie” pomiędzy Tauronem Wydobycie a konsorcjum firm w składzie: Lider Konsorcjum – Kopex – Przedsiębiorstwo Budowy Szybów oraz Konsorcjum – Famur Pemug.
Dziennik Gazeta Prawna/CIRE.pl