AlertWszystko

DGRSZ: Patrole saperskie ciągle potrzebne

(DGRSZ)

Po wojnie na ziemiach polskich pozostała ogromna liczba niewybuchów i niewypałów. Niemal cała powierzchnia kraju wymagała sprawdzenia. Kilkadziesiąt milionów sztuk udało się wykryć i zneutralizować bezpośrednio po zakończeniu lI wojny światowej. Do 1956 roku saperzy zlikwidowali ponad 15 milionów środków bojowych, zawierających nie tylko materiały wybuchowe, ale i o właściwościach zapalających lub żrących. Dziś oczyszczaniem terenu z PWiN zajmują się patrole saperskie z jednostek podległych DG RSZ.

Siły Zbrojne RP w systemie reagowania na zagrożenia niewybuchami i niewypałami utrzymują 39 etatowych patroli rozminowania oraz 2 grupy nurków-minerów, które rocznie interweniują około 8 tysięcy razy z związku z koniecznością podjęcia śmiercionośnego znaleziska. Corocznie neutralizują one kilkaset tysięcy przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.

W tym roku od 1 stycznia do 17 września reagując na 4566 zgłoszeń i podejmując prawie 500 tys. przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, saperzy przejechali prawie milion kilometrów.

Grupa nurków minerów z 13 dywizjonu trałowców wydobyła dniach 3-27 lutego 14 torped ćwiczebnych pochodzących z Ii wojny światowej z Zatoki Gdańskiej. W marcu i kwietniu grupa nurków minerów z 13 dTR zniszczyła 4 niemieckie miny GC, 1 minę Mark VI oraz 1 minę kotwiczną na Zatoce Gdańskiej w rejonie portu Gdynia. Wyznaczoną strefę od strony lądu zabezpieczały patrole Policji a od strony morza okręty 13 dTR i Urząd Morski Gdynia.

4 marca 21 21 Patrol Rozminowania z 5 batalionu saperów w Krośnie Odrzańskim  otrzymał pilne zgłoszenie o ujawnieniu niewybuchu w trakcie  prac związanych z usuwaniem korzenia drzewa znajdującego się przy szkole podstawowej w Gubinie. Ze szkoły ewakuowane zostały wszystkie osoby. Po tej informacji żołnierze patrolu przystąpili do podjęcia niewybuchu, którym okazał się granat moździerzowy kaliber 120 mm.

30 marca w Gryźlinach koło Olsztyna, z terenu dawnego lotniska, saperzy wywieźli i zdetonowali na poligonie trzy bomby lotnicze (po 500 kg i 250 kg). Na początku czerwca w lesie koło Samborowa w pow. ostródzkim w jednym miejscu znaleźli 446 pocisków artyleryjskich 75 mm z zapalnikami z II wojny światowej oraz 24 korpusy pocisków artyleryjskich z widocznym materiałem wybuchowym. 8 czerwca grupa nurków-minerów z 12 dywizjonu trałowców podjęła minę dennej MK VI z dna kanału mielińskego w porcie Świnoujście. Obiekt przetransportowali na bezpieczną odległość na poligon wodny i zniszczyli.

Ponadto patrole rozminowania 206 razy prowadziły zajęcia profilaktyczne z przedszkolakami oraz uczniami szkół podstawowych i gimnazjalnych, opowiadając dzieciom o zagrożeniach wynikających z zabawy niewybuchami/niewypałami.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X