EnergetykaGaz.Wszystko

Dietl: Cele strategiczne a nie maksymalizacja zysków

Ministerstwo Skarbu Państwa nie sprzeda akcji Grupy Azoty. Zamierza również zachować władztwo w pozostałych 21 spółkach o strategicznym znaczeniu dla gospodarki państwa. Resort przedstawił Radzie Ministrów listę takich podmiotów. Strategiczne spółki prowadzą łącznie inwestycje za ponad 100 mld zł i tworzą tysiące miejsc pracy.

–  Przede wszystkim bardzo dobrze, że taka lista powstała. Wszystkie gospodarki wysokorozwinięte charakteryzują się tym, że przedsiębiorstwa o charakterze strategicznym nie są ściśle podmiotami prywatnymi – mówi w Polskim Radio 24 Marek Dietl z Instytutu Sobieskiego.

–  Cześć przedsiębiorstw może posiadać technologie, które mają krytyczne znaczenie dla bezpieczeństwa państwa. Mogą to być technologie militarne, czy też takie, które decydują o bezpieczeństwie gospodarczym. Nie chcielibyśmy, by wpadły one w ręce podmiotów, które mogłyby te same technologie wykorzystać przeciwko nam – ocenia. Jego zdaniem prywatni właściciele firm strategicznych zamiast realizować cele wytyczone przez państwo maksymalizują zyski. Tak stało się po prywatyzacji wodociągów w Wielkiej Brytanii. – Okazało się, że jeśli wodociągi trafiają w ręce prywatne, to ten cel maksymalizacji zysku, sprawia, że pewne sprawy, które uważamy za zdobycze cywilizacji, stają się nieosiągalne dla części klientów. Podobnie było z sieciami energetycznymi. Te państwa, które zdecydowały się na zbyt daleko idącą prywatyzację, potem w panice je nacjonalizowały – przekonuje Dietl.

Źródło: Polskie Radio


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X