EnergetykaOZEWszystko

Dobre praktyki dla gmin o gospodarce niskoemisyjnej

Jak skutecznie realizować działania niskoemisyjne w gminie? Gdzie znaleźć dofinansowanie do tego typu przedsięwzięć? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w poradniku dla polskich samorządów na temat zmniejszenia emisji zanieczyszczeń powietrza.

Poradnik „Gospodarka niskoemisyjna zaczyna się w gminie” to przewodnik dla samorządów pomocny w planowaniu i wdrażaniu planów gospodarki niskoemisyjnej. Zawarto w nim działania, które przyczyniają się do poprawy jakości powietrza, a także redukcji emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń oraz zużycia energii.

Minister środowiska Maciej Grabowski zachęca do skorzystania z tego dodatkowego źródła wiedzy: – Gospodarka niskoemisyjna to podstawowy element zrównoważonego rozwoju. Liczę, że opisane w podręczniku rozwiązania przyczynią się do dalszego rozwoju gospodarczego polskich miast i wsi, przy jednoczesnym ograniczaniu zużycia zasobów oraz zapewnieniu pożądanej jakości życia mieszkańców i nowych miejsc pracy.

Podręcznik jest zestawem dobrych praktyk, m.in. w zakresie niskoemisyjnego transportu publicznego, poprawy efektywności energetycznej czy rozwoju odnawialnych źródeł energii, wdrożonych w polskich i niemieckich miastach, miasteczkach oraz gminach wiejskich. Można w nim także znaleźć przegląd dostępnych źródeł finansowania na realizację tych działań – przede wszystkim ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz funduszy wojewódzkich.

Poradnik został przygotowany przez ekspertów Krajowej Agencji Poszanowania Energii oraz berlińskiego ośrodka analiz politycznospołecznych „Adelphi”, w ramach projektu „Poszukiwanie nowych możliwości polsko-niemieckiej współpracy w dziedzinie strategii niskoemisyjnych”. Celem przedsięwzięcia było ułatwienie wymiany doświadczeń i rozwój nowych obszarów współpracy między Polską a Niemcami w dziedzinie polityki energetycznej i klimatycznej. Wydanie podręcznika zostało sfinansowane ze środków Federalnego Ministerstwa Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Nuklearnego.

Do pobrania: „Gospodarka niskoemisyjna zaczyna się w gminie” – Podręcznik dla polskich samorządów

Źródło: Ministerstwo Środowiska


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X