AlertEnergetykaMotoryzacja

NFOŚiGW mimo zastrzeżeń nie rezygnuje z dopłat do rowerów elektrycznych

Rower elektryczny systemu NextBike Mevo w Sosnowcu. Źródło: Wikimedia Commons

Mimo uwag m.in. Europejskiego Banku Inwestycyjnego do projektu programu dopłat do rowerów elektrycznych, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie rezygnuje z niego – wynika z odpowiedzi NFOŚiGW dla PAP. Fundusz szuka “optymalnego” źródła finansowania programu.

– W świetle licznych uwag do projektu programu „Mój rower elektryczny” ze strony partnerów społecznych oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), NFOŚiGW kontynuuje prace nad projektem – przekazała w poniedziałek PAP rzeczniczka NFOŚiGW Magdalena Skłodowska.

Dodała, że EBI dotychczas nie zaakceptował tego programu do finansowania z Funduszu Modernizacyjnego, natomiast NFOŚiGW ma możliwość ponownego zgłoszenia projektu programu w poprawionym kształcie w 2025 roku.

– Równolegle prowadzimy prace nad optymalnym źródłem finansowania tego programu – poinformowała rzeczniczka.

Założenia programu “Mój Rower Elektryczny” przewidywały dotacje do zakupu nowych rowerów elektrycznych oraz elektrycznych rowerów cargo i wózków rowerowych. Pomoc w zakupie miała wynieść nie więcej niż pięć tysięcy złotych, a rowerów cargo i wózków – do dziewięciu tysięcy złotych. Planowano przeznaczyć na ten cel 300 milionów złotych z Funduszu Modernizacyjnego; zgodę na uruchomienie tych środków musiałby wydać Europejski Bank Inwestycyjny.

W sierpniu NFOŚiGW informował PAP, że podczas konsultacji programu zgłoszono ponad 500 uwag. Wskazano wówczas, że ogłoszenie naboru wniosków o dotacje prawdopodobnie nie nastąpi wcześniej niż w 2025 roku.

VeloBank w raporcie opublikowanym w wakacje szacował, że wartość całego rynku rowerowego w Polsce w 2024 roku osiągnie najwyższy dotychczas poziom 4,9 miliardów złotych, a udział rowerów elektrycznych w polskim rynku rowerowym zwiększa się z roku na rok, do 1,25 miliarda złotych obecnie.

Polska Agencja Prasowa / BiznesAlert

Pierwsza tura wyborów w Mołdawii ma zwycięzcę, a o wyniku referendum decydują pojedyncze głosy


Powiązane artykuły

Emisje CO2 w Niemczech wzrosną

Unia Europejska przygotowuje się do wprowadzenia nowego systemu handlu emisjami (ETS2), który od 1 stycznia 2027 roku zastąpi obecny niemiecki...

Cios w małych lokalnych dostawców energii w Niemczech

Niemiecka Federalna Agencja Sieci (Bundesnetzagentur) przedstawiła nowe plany dotyczące regulacji rynku energii, które budzą obawy wśród miejskich przedsiębiorstw użyteczności publicznej...
Aktywiści pod platformą. Fot. Greenpeace

Greenpeace uderza w Norwegię. “To hipokryci”

Organizacja Greenpeace zarzuca Norwegii hipokryzję, wskazując, że kraj finansuje zieloną transformację z zysków z paliw kopalnych. Aktywiści twierdzą, że eksport...

Udostępnij:

Facebook X X X