AlertEnergetykaGaz.

Dorsz nie zatrzyma budowy Nord Stream 2

Dorsz

Dorsz fot. Pixabay

Operator Nord Stream 2 AG, który realizuje inwestycję na dnie Morza Bałtyckiego poinformował, że tarło dorsza nie spowoduje opóźnienia budowy gazociągu. Barka Fortuna wciąż jednak nie może rozpocząć pracy.

Tarło poza strefą budowlaną

25 lipca niemiecka Die Welt doniosła o możliwym opóźnieniu restartu budowy Nord Stream 2 z powodu okresu ochronnego tarła dorsza. Według niektórych źródeł, okres ten miał zostać wydłużony po wizycie sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo w Danii w minionym tygodniu.

Nord Stream 2 AG poinformował, że to ograniczenie nie wpłynie na budowę gazociągu, ponieważ powyższe restrykcje odnoszą się jedynie do wyznaczonych obszarów połowowych Basenu Bornholmskiego.

Rzecznik Duńskiej Agencja Energii Ture Falbe-Hansen poinformował BiznesAlert.pl, że budowa Nord Stream 2 w tej strefie została zakończona w grudniu 2019 roku. Nie ma więc przeszkód formalnych, aby rozpocząć budowę w każdej chwili.

Falbe Hansen zaznaczył jednak, że barka Fortuna wciąż nie może wykonywać prac konstrukcyjnych. Jednostka dostała zgodę DEA na budowę gazociągu pomimo braku systemu Dynamicznego Pozycjonowania. Barka wykorzystuje do pracy specjalne kotwice, które są przenoszone przez holowniki-kotwiarki.

Okres składania zażaleń na decyzje DEA obowiązuje do piątego sierpnia. Z tego powodu Fortuna nie może jeszcze rozpocząć budowy.

Die Welt/TASS/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Budowa Nord Stream 2 może ruszyć w każdej chwili


Powiązane artykuły

Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Wyścig zbrojeń w epoce dronów. W centrum rywalizacja Chin z USA

Stany Zjednoczone przyspieszają rewolucję dronową w swoich siłach zbrojnych. Pentagon ogłosił plany powszechnej integracji małych dronów bojowych z każdą gałęzią...

Cięcia w produkcji energii z OZE rosną. A rekompensat brak

Nierynkowe ograniczenia produkcji energii przez przemysłowe instalacje OZE nadal rosną, choć na razie nie tak dynamicznie, jak w ubiegłym roku....

Udostępnij:

Facebook X X X