Dostawy irańskiego gazu do Iraku rozpoczną się w marcu 2016 roku

18 maja 2015, 09:40 Alert

(IRNA/Fars/Arabian Oil and Gas/Piotr Stępiński)

Złoża gazu ziemnego w Iranie

Jak poinformowała agencja IRNA Iran przed marcem przyszłego roku chce rozpocząć eksport gazu do Iraku.

Według irańskiego ministra ropy naftowej Hamida Reza Araqi dziennie do swojego sąsiada Teheran może przesyłać od 5 do 7 mln m3 błękitnego paliwa.

Podczas piątkowej konferencji prasowej w stolicy Iranu Araqi powiedział, że w przeciągu dwóch lat od rozpoczęcia eksportu irańskiego surowca do Iraku Teheran zwiększy ilość przesyłanego wolumenu przez gazociąg z Bagdadu oraz Basry.

Według informacji agencji Fars Iran ewentualnie zgodzi się eksportować do Iraku 25 mln m3 gazu dziennie.

Gazociąg ma mieć długość 270 km i będzie przebiegał od wioski Charmalech na zachodzie Iranu do miasta Naft Sahr leżącego na granicy z Irakiem.

Magistrala ma przynieść dla Teheranu 3,7 mld dolarów zysków rocznie a surowiec będzie pochodził ze złoża South Pars znajdującego się w południowym Iranie.

Oba państwa podpisały w 2013 roku umowę na mocy, której Teheran miał rozpocząć eksport błękitnego paliwa do Iraku aby zapewnić surowiec dla trzech elektrowni w Bagdadzie oraz Diyali. Jednakże jej realizacja została opóźniona ze względu na warunki bezpieczeństwa jakie panowały w Iraku.

Zdaniem irańskiego polityka powinny się one poprawiać a dostawy mogłyby się rozpocząć już w maju.

Według ministerstwa ropy początkowa przepustowość gazociągu ma wynosić 4 mln m3 dziennie z możliwością jej zwiększenia do 35 mln m3.