Doświadczenie PKP Energetyka pomoże zazielenić koleje LTE Polska

17 sierpnia 2021, 07:15 Alert
fot. PKP Energetyka
fot. PKP Energetyka

PKP Energetyka i LTE Polska podpisały list intencyjny w sprawie fotowoltaiki. Ta druga firma chce produkować energię ze źródeł odnawialnych w celu zmniejszenia śladu węglowego.

Obecnie LTE Polska zatrudnia około 70 osób i posiada 1,5-procentowy udział w rynku kolejowych przewozów towarowych w Polsce, transportując m.in. oleje mineralne, czy produkty rolne i spożywcze. Jednak głównym celem całej LTE-group, a więc także i jej polskiej części, jest rozwój przewozów intermodalnych. Już wkrótce rozpoczną się prace nad wyborem formuły budowy i eksploatacji instalacji fotowoltaicznych, które zasilą budynki i zaplecze techniczne wykorzystywane przez LTE Polska.

PKP Energetyka podzieli się z przewoźnikiem swoim doświadczeniem wdrażania najnowocześniejszych, efektywnych rozwiązań zapewniających dostęp do energii pochodzącej z źródeł odnawialnych. PKP Energetyka, jak i LTE Polska współpracują także w ramach Centrum Efektywności Energetycznej Kolei (CEEK) – powołanego z inicjatywy polskiej branży kolejowej, działającego na rzecz bardziej konkurencyjnego, a jednocześnie energooszczędnego i przyjaznego środowisku transportu kolejowego. – Dysponujemy unikatowym doświadczeniem pozyskanym w trakcie realizacji podobnych projektów i wysokimi kompetencjami technicznymi – zaznacza Wojciech Orzech, prezes zarządu PKP Energetyka.

PKP Energetyka/Wojciech Jakóbik