Dowódca generalny na ćwiczeniu „Compact Eagle 15”

26 listopada 2015, 09:28 Alert

(Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych)

Dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Mirosław Różański odwiedził stanowisko dowodzenia Międzynarodowego Korpusu Północ Wschód (MNC NE), które na potrzeby ćwiczenia pk. „Combact Eagle 15” zostało zorganizowane w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie.


„Compact Eagle 15” to jedno z największych i najważniejszych, w historii MNC NE, ćwiczeń dowódczo-sztabowych. Ćwiczenie jest związane z transformacją dowództwa, która wynikała z postanowień ostatniego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Walii w 2014 roku. Jest to ostatni sprawdzian korpusu przed testem gotowości w 2016 r.

W manewrach bierze udział 1700 żołnierzy z 19 krajów, a jednym z najważniejszych ćwiczących jednostek jest 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana, której stanowisko dowodzenia na czas ćwiczenia zostało rozlokowane w Wesołej. Oprócz stanowisk dowodzenia, będą ćwiczyły także pododdziały bojowe.

Celem ćwiczenia jest szkolenie dowództw dywizji, brygad oraz samodzielnych batalionów. Ponadto to sprawdzenie systemu dowodzenia korpusu. Scenariusz manewrów jest związany z wykonywaniem operacji obronnej państwa członkowskiego NATO zgodnie z artykułem 5 „Traktatu Waszyngtońskiego”. Ćwiczenie potrwa do 27 listopada br.

Stanowisko dowodzenia odwiedził także szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Paweł Soloch.