AlertInnowacje

Zmodernizowane drony FlyEye dla polskiej armii

Dron Warmate. Fot. WB Group

Dron Warmate. Fot. WB Group

Wojsko Polskie odebrało kolejne pięć zestawów dronów rozpoznawczych FlyEye, które zostały zmodernizowane m.in. w oparciu o doświadczenia z walk w Ukrainie – podała w komunikacie Agencja Uzbrojenia. Drony są produkowane przez polską spółkę Grupę WB i stały się kolejnym hitem eksportowym polskiej zbrojeniówki.

Wojna w Ukrainie okazuje się być cennym polem doświadczeń dla polskiego sektora zbrojeniowego. Polskie uzbrojenie cieszy się uznaniem ukraińskich żołnierzy, a w szczególności armatohaubice Krab, karabinki Grot oraz przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun (PPZR Piorun). Do tego grona dochodzą również drony FlyEye, które zostały głęboko zmodernizowane w oparciu o doświadczenie ukraińskich żołnierzy i mają szansę podpić zagraniczne rynki.

Należy wspomnieć, że na wrześniowych targach MSPO w Kielcach Agencja Uzbrojenia zawarła umowę z WB Electronics na dostawę blisko 1700 FlyEye wraz z pakietami logistycznym i szkoleniowym. Umowa obowiązuje do końca 2035 roku i zakłada pozyskanie bezzałogowców w najnowszych wersjach rozwojowych.

– Modernizację dronów zrealizowano w oparciu o zebrane opinie i doświadczenia, uwzględniające doświadczenia wojny na Ukrainie. Usprawnienia dotyczą m. in. systemów nawigacyjnych, wzmocnienia poziomu bezpieczeństwa oraz integracji z systemem TOPAZ. Przed nami kolejne umowy wykonawcze, wynikające z podpisanej na tegorocznym MSPO (targach przemysłu obronnego w Kielcach) umowy ramowej, dotyczącej pozyskania blisko 1700 bezzałogowców – ponad 400 zestawów – w najnowszych wersjach rozwojowych systemu – czytamy w komunikacie.

Już we wrześniu liderzy Grupy WB zapowiadali, że w 2024 roku spółka zwiększy swoje moce produkcyjne do ok. 200 zestawów FlyEye rocznie. Jak pokazują dane spółki, nie tylko polskie służby mundurowe zachwalają krajowe drony. Ponad 90 procent z nich trafia na eksport, w tym zwłaszcza na Ukrainę, gdzie są wykorzystywane do walk z Rosjanami.

FlyEye mierzy 3,6 m rozpiętości, jego masa startowa to 12 kg, zasięg standardowego łącza radiowego wynosi 50 km. Bezzałogowce są na wyposażeniu wojska polskiego od 2010 roku. Ponadto z wyposażenia korzystają również Wojska Specjalne, WOT i Straż Graniczna.

Polska Agencja Prasowa / Jacek Perzyński

Unia bierze pod lupę chińskie elektryki. Preludium wojny handlowej? Spięcie


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom nie chce płacić Ukrainie, więc Kijów sięgnie po jego aktywa

Naftogaz planuje odzyskać zasądzone blisko siedem miliardów dolarów od Gazpromu. Jako, że rosyjska spółka ich nie zapłaciła Ukraina planuje odzyskać...
tankowiec GLOBAL DIGNITY ( ubiegła nazwa Bit Okland), Foto: war-sanctions.gur.gov.ua

Uderzenie w irańską flotę cieni. Tak działa sieć “ciemnych” tankowców

Departament Skarbu USA nałożył sankcje na sieć niemal 30 tankowców należących do indyjskiego armatora Jugwindera Singha Brara. Amerykanie uznali je...

Kto wyłoży 100 milionów euro na budowę stacji wodorowych w Polsce?

W Polsce działa obecnie osiem ogólnodostępnych stacji do tankowania wodoru, wybudowanych już przez dwóch głównych graczy, czyli PAK-PCE Stacje H2...

Udostępnij:

Facebook X X X