PGNiG przewiduje rosnącą konkurencję na rynku gazu w Polsce. Ze względu na wygaśnięcie kontraktu jamalskiego w 2022 roku firma podtrzymuje cel dywersyfikacji źródeł importu gazu za pomocą budowy Korytarza Norweskiego i terminalu LNG w Świnoujściu.
– Podpisaliśmy dzisiaj umowę z Qatargas na większe dostawy LNG w celu optymalizacji portfela importowego. Na tym rynku poruszamy się coraz swobodniej. Trafiliśmy na wspaniałego partnera katarskiego, którego uznajemy za partnera strategicznego – powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. (PGNiG) poinformowało w dniu dzisiejszym o podpisaniu z Qatargas – wiodącym producentem LNG na świecie – Umowy Dodatkowej do obowiązującej Umowy Długoterminowej. Zgodnie z jej warunkami, Qatargas zwiększy wolumen skroplonego gazu ziemnego (LNG) dostarczanego PGNiG do łącznie 2 milionów ton rocznie (tj. około 2,7 mld m3 gazu po regazyfikacji). Nowa umowa wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r. i będzie obowiązywała do czerwca 2034 roku.
– Dlaczego Katar? Dlatego, że oferta była bardzo atrakcyjna. Wyrósł on na strategicznego partnera. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej współpracy – dodał prezes. Znaczenie współpracy strategicznej podkreślał również wiceprezes spółki ds. handlowych Maciej Woźniak. – Nie zmienialiśmy dotychczasowej umowy. To side agreement, czyli nowa umowa. Warunki są nowe – przyznał.
– W perspektywie 2022-26 przewidujemy istotne odbicie cen ropy i spadek cen gazu ziemnego w Europie. Ten spadek ceny gazu odczytujemy przez spodziewaną dużą podaż LNG z USA i Australii. W przypadku Amerykanów, wszyscy analitycy i my też, uważamy, że Europa będzie dla nich rynkiem bilansowania. Stąd bierzemy pod uwagę możliwość spadku cen LNG – ocenił Piotr Woźniak.
– Rozmowy prowadziliśmy przez parę miesięcy i przyglądaliśmy się wszelkim innym ofertom. To była najlepsza oferta. Nie możemy zdradzić szczegółów kontraktowych co do ceny, ani nawet jej formuły, natomiast jest to niewątpliwie kontrakt bardzo korzystny, który poprawi sposób w jaki optymalizujemy naszą marżę na rynku LNG i wpłynie pozytywnie na wartość spółki dla naszych właścicieli – powiedział Maciej Woźniak. – Ten kontrakt to wyraz silnego partnerstwa z Qatargas. Wielokrotnie odczuwaliśmy to od strony katarskiej. Będzie to największy kontrakt tego typu z Qatargasem i jest to najlepszy dowód na to. Jesteśmy z tego kontraktu bardzo zadowoleni.
– My optymalizujemy naszą zamówioną moc, ale to nie znaczy, że jeśli pojawi się oferta spotowa na rynku to z niej nie skorzystamy. To w tym celu mamy biuro w Londynie. Czy to będzie dostawa do Polski czy gdzieś indziej na rynek będzie decyzją biznesową, ale nowy kontrakt absolutnie nie wyklucza dostaw spotowych – zapewnił Maciej Woźniak. – Moc 3,5 mld m3 rocznie na terminalu LNG mamy już zamówioną i opłaconą. Nowy kontrakt obniża nam koszt jednostkowy, jaki ponosimy w terminalu.