Duda jedzie do Monachium rozmawiać o bezpieczeństwie Europy

12 lutego 2016, 15:30 Alert
Andrzej Duda

(Kancelaria Prezydenta RP/Polska Agencja Prasowa)

O filarach europejskiego bezpieczeństwa i obecności sił NATO w rejonach konfliktu będzie mówił w sobotę prezydent Andrzej Duda w Monachium na międzynarodowej konferencji. Zaplanowano też spotkania dwustronne m.in. z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, premierem Francji Manuelem Vallsem.

Wizyta prezydenta Dudy w Monachium rozpocznie się w piątek wieczorem od spotkania z przedstawicielami Polonii.

W sobotę odbędzie się 52. Monachijska Konferencji Bezpieczeństwa. Prezydent bierze w niej udział w związku z tym, że jest gospodarzem lipcowego szczytu NATO w Warszawie – powiedział PAP prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Podkreślił, że szczytowi Sojuszu będą poświęcone osobne panele dyskusyjne.

Poinformował, że podczas debaty, w której wezmą udział prezydenci: Litwy Dalia Grybauskaite, Finlandii Sauli Niinisto, Ukrainy Petro Poroszenko oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, polski prezydent będzie podkreślał, że bezpieczeństwo Europy należy budować na trzech filarach: na przestrzeganiu prawa międzynarodowego, zdolnościach do obrony i odstraszania oraz na dialogu prowadzącym do zniwelowania napięć.

Prezydent będzie wskazywał, że zdolności do obrony i odstraszania oznaczają obecność wojskową. – NATO musi być obecne wszędzie tam, gdzie jest konflikt – powiedział Krzysztof Szczerski. Dodał, że prezydent zadeklaruje, że Polska jest gwarantem bezpieczeństwa i jest gotowa do współpracy w ramach NATO także w związku z problemami flanki południowej.

Po debacie polski prezydent spotka się z dziennikarzami.

W ramach spotkań dwustronnych prezydent Duda spotka się z premierem Francji Manuelem Vallsem oraz prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. Na zaproszenie prezydent Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović i prezydenta Dudy odbędzie się spotkanie prezydentów i polityków wysokiego szczebla regionu Międzymorza – powiedział minister Szczerski.

Prezydent Duda spotka się także z premierem Libanu Tammamem Salamem.

Odbędą się dwa spotkania bałkańskie. Pierwsze z Milo Djukanoviciem, premierem Czarnogóry, który to kraj – jak powiedział prezydencki minister – jest na drodze do członkostwa w NATO i będzie oficjalnie uczestniczył w szczycie NATO w Warszawie. Drugie, z prezydentem Macedonii Gjorge Iwanowem. – To kraj dla problemu migracji w Europie istotny – ocenił Krzysztof Szczerski.

Na koniec wizyty prezydent Duda będzie gościem na kolacji u premiera Bawarii Horsta Seehofera.

Minister Szczerski będzie uczestniczył „w rozmowach okrągłego stołu” nt. perspektywy lipcowego szczytu NATO.

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa to forum dyskusji o polityce bezpieczeństwa, obecnymi i przyszłymi wyzwaniami w tym obszarze. W organizowanej corocznie na początku lutego konferencji bierze udział kilkuset decydentów z całego świata: prezydenci, ministrowie, szefowie organizacji pozarządowych a także przedstawiciele branży przemysłowej, medycznej, mediów, nauki – informują organizatorzy.