Duda poleci do USA rozmawiać o Trójmorzu, energetyce i współpracy gospodarczej

10 maja 2019, 09:15 Alert
Andrzej Duda i Donald Trump
Andrzej Duda i Donald Trump. Fot. Kancelaria Premiera

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zaprosił prezydenta Andrzeja Dudę do Białego Domu. Do spotkania miałoby dojść w czerwcu.

Jak poinformował szef gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski szczegóły dotyczące wizyty będą przedmiotem ustaleń obydwóch prezydentów. Na czerwiec zaplanowana jest także wizyta gospodarcza prezydenta Dudy w USA. – Z naszego punktu widzenia było najdogodniej, gdyby można było zorganizować jedną dużą wizytę, która obejmowałaby zarówno Waszyngton, jak i komponent gospodarczy. Ale o tym będziemy jeszcze rozmawiać – powiedział prezydencki minister.

Zaznaczył podczas konferencji przed Pałacem Prezydenckim, że będzie to drugie w ostatnich 10 miesięcach spotkanie par prezydenckich Polski i Stanów Zjednoczonych w Białym Domu. – Szczegóły co do daty i programu wizyty potwierdzi strona amerykańska i poinformuje o tym na 30 dni przed samą wizytą. Powinno się to stać w ciągu najbliższych kilku dni – mówił minister Szczerski.

Podkreślił przy tym, że optymalnie byłoby połączyć spotkanie z wizytą prezydenta Dudy na zachodnim wybrzeżu USA w Teksasie zaplanowaną na czerwiec , podczas której miał on rozmawiać o sprawach dotyczących energetyki i biznesu. – Mam nadzieję, że się uda to zrealizować – powiedział.

Według ministra Szczerskiego w rozmowie z prezydentem Trumpem chciałby poruszyć tematy dotyczące Trójmorza, amerykańskiej obecności biznesowej w infrastrukturze energetycznej, transportowej, telekomunikacyjnej naszego regionu, ale także dwustronna współpraca energetyczna. – Dwoma najważniejszymi tematami rozmów będą gospodarka, w tym energetyka oraz obecność amerykańska w Polsce. Chcemy rozmawiać również o sytuacji międzynarodowej – dodał prezydencki minister.

Zapowiedział również, że w ostatnim tygodniu maja udaje się do Waszyngtonu, aby omówić polityczny komponent wizyty prezydenta Dudy.

Onet.pl/wPolityce.pl/Piotr Stępiński

AKTUALIZACJA: 10.05.2019 r., godz. 11:10 dodano wypowiedź ministra Krzysztofa Szczerskiego podczas konferencji prasowej