Duda: Polska liczy na intensyfikację współpracy z Katarem

5 maja 2017, 14:45 Energetyka

Katar jest dziś największym dostawcą gazu do gazoportu w Świnoujściu, następuje intensyfikacja współpracy w tym zakresie – podkreślił prezydent Andrzej Duda. Wyraził nadzieję, że wizyta emira Kataru w Polsce przełoży się na poszerzenie relacji obu państw również w innych dziedzinach.

W piątek w Warszawie oficjalną wizytę składa emir Kataru szejk Tamim ibn Hamad Al-Thani. Po rozmowach w cztery oczy oraz spotkaniu delegacji prezydent Duda wyraził satysfakcję i radość z powodu tej wizyty.

„Wizyty, która jest (…) wizytą historyczną, stosunki polsko-katarskie, stosunki dyplomatyczne, liczą sobie 28 lat, w ciągu ostatnich, można już powiedzieć 8 lat następuje intensyfikacja, relacji gospodarczych” – powiedział prezydent.

Podkreślił, że „Katar jest dzisiaj największym dostawcą gazu do polskiego gazoportu w Świnoujściu”. „Ta umowa, która została zawarta w roku 2009, w tym roku w marcu doczekała się rozszerzenia i te dostawy na podstawie zawartego w tym roku porozumienia zostaną zwiększone dwukrotnie w stosunku do tego, co było do tej pory, a więc następuje w tym zakresie intensyfikacja współpracy” – powiedział Duda.

Wyraził nadzieję, że wizyta emira Kataru przełoży się „w sposób, bardzo wymierny” na poszerzenie relacji polsko-katarskich. „I to zarówno relacji gospodarczych, jak i relacji kulturalnych, jak i współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia ” – powiedział Duda.

Dodał, że w piątek odbyło się polsko-katarskie forum gospodarcze. „Dyskutowano o różnych formułach współpracy gospodarczej, są prowadzone rozmowy dotyczące współpracy jeżeli chodzi o przemysł produkcji żywności, są prowadzone rozmowy jeżeli chodzi o współpracę w zakresie przemysłu farmaceutycznego” – mówił prezydent. Zaznaczył, że zostały zawarte cztery umowy międzyrządowe, w tym umowa dotyczące szeroko pojętej współpracy gospodarczej.

„Nie będę ukrywał, liczymy również na to, że polskie firmy, przede wszystkim budowlane, będą mogły wziąć udział w wielkim rozwoju inwestycyjnym, jaki jest w tej chwili realizowany w Katarze” – powiedział prezydent Duda.

Jak dodał, rozmowa z emirem Kataru dotyczyła także kwestii związanych z procesami pokojowymi na Bliskim Wschodzie, a także współpracy przemysłów obronnych. „Mam nadzieję, że Katar będzie zainteresowany ofertą polskiego przemysłu zbrojeniowego” – powiedział prezydent.

Polska Agencja Prasowa