Nowy gracz na ukraińskim rynku gazowym

23 listopada 2017, 13:45 Alert
ukraina miniesterstwo energetyki
Budynek ministerstwa energetyki Ukrainy / fot. BiznesAlert.pl

Jak podała na swojej stronie ukraińska Krajowa Komisja do Spraw Regulacji w Sektorze Energetycznym i Użyteczności Publicznej (NKREKU), ukraiński oddział szwajcarskiej spółki DufEnergy Trading zwrócił się z wnioskiem o wydanie zezwolenia na dostawy gazu na terytorium Ukrainy.

Posiedzenie NKREKU dotyczące wydania koncesji dla firmy DufEnergy Ukraina zostało zaplanowane na 23 listopada. Dwa poprzednie zebrania Komisji zostały odwołane ze względu na braku kworum. Zagrożone jest również najbliższe spotkanie.

Spółka córka DufEnergy została utworzona na Ukrainie wiosną tego roku. Na jej stronie internetowej czytamy, że DufEnergy Ukraina jest wiodącą firmą handlującą energią, która prowadzi działalność w ponad 20 krajach, gdzie sprzedaje ponad energię o wolumenie 400 Twh. Spółka chwali się posiadaniem bogatego know-how w zakresie handlu gazem ziemnym i optymalizacji przepływu gazu poprzez inwestowanie w fizyczny transport i możliwości magazynowania. W listopadzie 2106 roku DufEnergy podpisał umowę o przesyłaniu i składowaniu gazu z operatorem ukraińskiego systemu transportowego, firmą Ukrtransgaz.

Założycielami DufEnergy Ukraine są DufEnergy Trading SA ze Szwajcarii oraz DufEnergy SA z Luksemburga. Dyrektorem przedstawicielstwa jest Zoja Hołowina.

Główną licencjonowaną działalnością DufEnergy Ukraine jest obrót gazem ziemnym. Ponadto ukraińska spółka produkuje i sprzedaje energię elektryczną, a także metale, rudy i chemikalia przemysłowe.