Ramy długofalowego partnerstwa między Polską a Airbus Helicopters, zbudowanego na bazie obustronnych zdolności w obszarze współpracy i innowacji, zostaną przedstawione w tym tygodniu w Gdańsku podczas wystawy przemysłu obronnego Balt Military Expo 2014 i konferencji Natcon.
Podczas Balt Military Expo firma przypieczętuje nawiązanie współpracy z trzema polskimi uczelniami: Politechniką Łódzką, Politechniką Gdańską oraz Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Na konferencji Natcon Jean-Brice Dumont, Wiceprezes Wykonawczy ds. Inżynierii Airbus Helicopters, będzie mówił o „Przyszłych rozwiązaniach pionowego startu dla obronności i bezpieczeństwa państwa w oparciu o doświadczenia związane z programem śmigłowca X3”. „Dzięki wzmocnieniu współpracy, firma Airbus Helicopters jest gotowa przyczynić się do przyszłego rozwoju polskiego rynku śmigłowcowego, zyskując jednocześnie na dostępie do zasobów intelektualnych i przemysłowych kraju”, wyjaśnił Jean-Brice Dumont.
Dodał, że Politechnika Łódzka, biorąc udział w programie X3 Airbus Helicopters, przyczyniła się do sukcesu lotu próbnego tego hybrydowego demonstratora. Wkład uczelni w projekt zaowocował przekroczeniem wcześniej osiąganych prędkości dla śmigłowca. „Nasza współpraca pokazała, że Politechnika Łódzka jest doskonałym i niezawodnym partnerem, zdolnym do przestrzegania najbardziej rygorystycznych i ambitnych planów”, stwierdził J.B. Dumont. „Wspólnie przekroczyliśmy dotychczasowe granice lotu ze śmigłowcem X3”! Na stoisku wystawowym Airbus Helicopters podczas Balt Military Expo (stanowisko nr A42) będzie można zobaczyć modele śmigłowca EC725 Caracal, który jest proponowany Polsce w przetargu na 70 wielozadaniowych ciężkich śmigłowców wojskowych. Zaprezentowany będzie również model hybrydowego statku powietrznego X3, do którego powstania przyczyniła się Politechnika Łódzka dzięki swojemu wkładowi w obszarze aerodynamiki i mechaniki płynów.