Duńczycy chcą integracji gazowej z Polską. PGNiG: Trendy sprzyjają

15 września 2016, 14:25 Energetyka

Duński operator gazociągów przesyłowych Energinet.dk opowiada się za integracją rynków gazu w Polsce i Danii. Będzie to jedno z narzędzi sprowadzenia do regionu gazu z nowych kierunków, istotne dla przyszłości Bramy Północnej.

Duńczycy chcą integracji

Podczas konferencji Nafta-Gaz-Chemia 2016 odbył się panel pt. Region Morza Bałtyckiego jako konkurencyjny rynek dostaw gazu. Głos w dyskusji zabrał Dyrektor ds. Rozwoju, Energinet.dk. Søren Juel Hansen. – Nasza spółka prowadzi względem Gaz-Systemu równoległe działania – powiedział Hansen. Jego zdaniem ambicją Danii jest integracja rynków Polski i Danii.
– Chcemy się podjąć tego wyzwania. Chcemy konkurencyjnych cen. Potrzebujmy długoterminowych zobowiązań podmiotów komercyjnych. Minister Naimski (Piotr Naimski, Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej – przyp. red.) mówił, że takie gwarancje będą w 2017 r. Już za miesiąc będziemy widzieć, czy będziemy realizować projekt (Korytarz Norweski – przyp. red.) Widzę perspektywę dla dostaw przez 15 lat. Dotychczas obserwuje postępy – ocenił Duńczyk.

Baltic Pipe, pierwszy z trzech elementów Korytarza Norweskiego

PGNiG: Trendy sprzyjają

W panelu pt. „Polski gaz ziemny – między liberalizacją a strategią” wystąpił Piotr Szlagowski z PGNiG, dyrektor departamentu strategii.

– Warto zauważyć synchronizację planów i strategii PGNiG i Gaz Systemu. To próba wyznaczenia pewnej perspektywy. Rok 2022 to pewna data graniczna. Teraz jesteśmy na etapie przygotowań. Terminal LNG to dopiero pierwszy krok. Drugi krok, to Korytarz Norweski, a więc otwarcie nowych źródeł energii na nowe źródła – powiedział przedstawiciel PGNiG.

– W strategii Gaz – System jest rozwój tego korytarza infrastruktury, co nas cieszy. Naszym zadaniem jest zabezpieczenie dostaw gazu, chcemy zwiększyć wydobycie. Korytarz Norweski składać ma się z trzech elementów: połączenie Danii z Norwegią, przejście przez Danię i połączenie z Polską, a więc Baltic Pipe. Drugi element to rozwój importu LNG. Prezes Gaz- System zadeklarował niedawno, że za parę miesięcy zakończą się analizy rozbudowy terminala. PGNiG ma zabezpieczone moce na tym obiekcie. Zamierzamy rozwijać obrót LNG, pojawia się coraz więcej możliwości, pojawia nadpodaż surowca na rynku. Ceny gazy LNG są o piłowe niższe w niektórych przypadkach. Gaz, który dopływa do Europy ma szanse konkurować z tym sieciowym – zapewnił Szlagowski.
– W ostatnich 4-5 latach mamy do czynienia z zmianami na rynku. Mamy zwiększenie liczby ładunków LNG oraz rosnące dostawy przez sieci. Mamy do czynienia z licznymi arbitrażami. Jednak w dłuższej perspektywie sytuacja ulegnie stabilizacji – powiedział gość konferencji.

Jakóbik: Polska oferuje Danii mariaż rynków gazu za Baltic Pipe