Duński projekt magazynowania CO2 toruje drogę dla wielkoskalowego CCS

10 września 2024, 14:30 Alert

Partnerzy konsorcjum stojącego za Projektem Greensand złożyli końcowy raport dotyczący pilotażowego projektu magazynowania CO2, torując drogę do rozwoju wielkoskalowego wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla (CCS) w Danii.

Dania, Kopenhaga. Fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki
Dania, Kopenhaga. Fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

Projekt Greensand osiągnął światowy przełom 8 marca 2023 roku, dokonując pierwszego w historii wstrzyknięcia CO2 w Morzu Północnym, demonstrując, że wychwycony CO2 można transportować przez granice i magazynować na morzu.

Kilka miesięcy później, towarzystwo klasyfikacyjne DNV zweryfikowało bezpieczeństwo wszystkich aspektów magazynowania CO2 w zamkniętym zbiorniku Nini West, znajdującym się 1,800 metrów poniżej dna morskiego.

„Mamy teraz dokumentację potwierdzającą, że posiadamy dobrze funkcjonujące magazynowanie CO2 w podłożu Morza Północnego, gdzie duże ilości CO2, które inaczej zostałyby wyemitowane do atmosfery, mogą być bezpiecznie i trwale magazynowane. Widzimy, że magazynowany CO2 zachowuje się zgodnie z oczekiwaniami w zbiorniku znajdującym się 1,800 metrów poniżej dna morskiego. To zaufanie daje nam solidne podstawy do podjęcia kolejnych kroków, które będą kluczowe dla CCS w Danii,” powiedział Mads Gade, Menedżer Krajowy INEOS Denmark i Dyrektor Komercyjny INEOS Energy.

23 partnerów projektu zakończyło i zweryfikowało fazę pilotażową, a główny partner INEOS już złożył wniosek o zatwierdzenie w imieniu partnerów licencyjnych Wintershall Dea, obecnie Harbour Energy, i Nordsøfonden, na pierwsze w Danii wielkoskalowe magazynowanie CO2, i pracuje nad rozpoczęciem magazynowania CO2 w Morzu Północnym do końca 2025 lub początku 2026 roku.

Ambicją jest magazynowanie do 400,000 ton CO2 rocznie, z planem magazynowania do 8 milionów ton CO2 rocznie w obszarze pod dnem Morza Północnego od 2030 roku.

Według INEOS, doświadczenia z Projektu Greensand będą wykorzystane w pracy nad demonstracją bezpiecznego magazynowania na lądzie w Danii, ponieważ prowadzone są badania, czy możliwe i bezpieczne jest magazynowanie CO2 pod ziemią na lądzie. Na początku tego roku, Minister ds. Klimatu, Energii i Użyteczności Publicznej przyznał INEOS, Wintershall Dea i Nordsøfonden licencję na eksplorację obszaru duńskiego podłoża w Jutlandii w zbiorniku Gassum. Duńska Agencja Energetyczna przyznała pierwsze w historii pozwolenie na projekt magazynowania CO2 w Danii pod koniec 2022 roku INEOS E&P i Wintershall Dea na Projekt Pilotażowy Wstrzykiwania Greensand. W lutym 2023 roku partnerzy otrzymali pierwsze pełnoskalowe pozwolenie na magazynowanie CO2 w duńskim Morzu Północnym.

Offshore energy / Mateusz Gibała

Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy coraz bliżej