Środowisko

Dworczyk: Nowy pełnomocnik COP24 to człowiek z rządu

Premier powołał wiceministra Kurtykę na pełnomocnika rządu ds. COP24 w Katowicach Fot. KPRM

Premier powołał wiceministra Kurtykę na pełnomocnika rządu ds. COP24 w Katowicach Fot. KPRM

Na stanowisku pełnomocnika ds. prezydencji COP24 potrzebna była osoba pracująca obecnie dla rządu, będąca jego członkiem – tak szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk skomentował dla portalu wPolityce.pl decyzję o zastąpieniu na tym stanowisku Jana Szyszki przez Michała Kurtykę.

Premier Mateusz Morawiecki powołał w piątek sekretarza stanu w Ministerstwie Energii Michała Kurtykę na stanowisko pełnomocnika ds. prezydencji COP24.

Konferencje Stron (Conferences of the Parties – COP) to najwyższy organ Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) uprawniony do sprawdzania realizacji jej postanowień. Szczyt klimatyczny COP 24 odbędzie się w grudniu 2018 r. w Katowicach.

“Powołanie pełnomocnika rządu wiceministra Michała Kurtyki na to stanowisko było niezbędne, aby szczyt został przygotowany w jak najlepszy, najbardziej efektywny sposób” – powiedział Dworczyk, cytowany przez portal.

Według szefa KPRM zadania związane z przygotowaniami do COP24 “mają charakter horyzontalny, angażują różne ministerstwa, przede wszystkim Ministerstwo Środowiska i Ministerstwo Energii, ale wkraczają także w kompetencje innych resortów”.

“Dlatego potrzebna była osoba, który aktualnie pracuje dla rządu, jest jego członkiem, bo to gwarantuje sprawne rozwiązanie wszystkich kwestii, które będą musiały być załatwiane pomiędzy ministerstwami” – zaznaczył Dworczyk.

Szef KPRM podkreślił, że zmiana na stanowisku pełnomocnika ds. prezydencji COP24 nastąpiła wyłącznie ze względów “merytoryczno-technicznych”.

Jak poinformował resort energii w trakcie szczytu COP24 w Katowicach planowane jest wynegocjowanie Pakietu Implementacyjnego dla Porozumienia Paryskiego, pierwszej w historii międzynarodowej umowy, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu oraz ustalenie ram finansowania polityki klimatycznej. Według resortu działania podjęte na spotkaniu wyznaczą światową politykę klimatyczno-energetyczną na kolejne lata.

Polska Agencja Prasowa


Powiązane artykuły

Zdjęcie ilustracyjne, Foto: clientearth

Polacy chcą większych wydatków na ochronę przed zmianami klimatu

70 procent Polek i Polaków oczekuje od rządu większych nakładów na bezpieczeństwo klimatyczne – wynika z raportu przygotowanego przez zespół...

PAS: Czyste Powietrze doświadczyło zapaści. Spadła ilość wniosków

W pierwszych trzech miesiącach wznowienia Czystego Powietrza złożono siedem razy mniej wniosków niż w analogicznym okresie 2024 roku. – To...
Felicity Ace. Źródło: wikimedia

Sąd zdecyduje, kto odpowiada za tysiące Volkswagenów na dnie oceanu

W dniu 2 lipca 2025 roku rozpoczęła się rozprawa przed Sądem Krajowym w Brunszwiku dotycząca konsekwencji finansowych awarii frachtowca „Felicity Ace”...

Udostępnij:

Facebook X X X