AlertWszystko

Dworkowicz: Chiny nie zmniejszą importu surowców energetycznych z Rosji

Gazociąg Ałtaj/Siła Syberii 2. Grafika: Gazprom.

(RIA Novosti/BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński)

Jak poinformowała 27 sierpnia agencja RIA Novosti w wywiadzie dla telewizji Rossija 24 wicepremier Arkadij Dworkowicz stwierdził, że Rosja jest przekonana, iż ze względu na spadek wartości juana i zapotrzebowania na surowce energetyczne Chiny szybko obniży import węglowodorów z innych państw aniżeli z Rosji.

– Nasza ropa oraz gaz w porównaniu z innymi (państwami – przyp. red.) jest bardziej konkurencyjny. Dlatego też jesteśmy praktycznie przekonani, że jeśli mówimy o fizycznych dostawach w tonach i miliardach metrów sześciennych to nie odnotujemy żadnego ich zmniejszenia, będziemy kontynuowali dostawy w takich wielkościach jakie zostały uzgodnione – powiedział Dworkowicz odpowiadając na pytanie dotyczące czy dewaluacja juana oraz zmniejszenie zapotrzebowania na zasoby energetyczne w Chinach może wpłynąć na wielkość dostaw węglowodorów z Rosji.

Od 10 sierpnia rynkowy kurs juana w stosunku do dolara stracił ponad 3 procent. W czwartek kurs wobec dolara wynosił 6,4076 juanów podczas gdy Ludowy Bank Chin wyceniał swoją walutę na poziomie nieco wyższym niż 6,2 juana za 1 dolara. W połowie sierpnia LBC konsekwentnie obniżał o 1,9 , 1,62 oraz 1,1 procent kurs juana wobec dolara.

Jak informował BiznesAlert.pl 8 maja tego roku podczas wizyty chińskiego przywódcy w Moskwie Gazprom oraz CNPC podpisały ramową umowę na temat warunków dostaw gazu ziemnego poprzez wspomnianą trasę. W maju ubiegłego roku Gazprom podpisał z CNPC podpisał 30-letnią umowę na dostawy surowca do Chin poprzez tzw. wschodni szlak(gazociąg Siła Syberii – przyp. red.). Negocjacje cenowe w 2014 roku były przewlekłe i skomplikowane. Doprowadziły do porozumienia. Nieoficjalnie cena dostaw przez Siłę Syberii jest szacowana na około 350 dolarów za 1000 m3.

Zachodni szlak to gazociąg Ałtaj, zwany od teraz Siłą Syberii 2. W sprawie dostaw za jego pomocą Gazprom i CNPC podpisały memorandum na 30 mld m3 rocznie.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X