Działania Portalu cng.auto.pl w Sejmie i na szczeblu lokalnym ws. zwolnienia CNG z akcyzy

28 sierpnia 2013, 10:35 Gaz. Energetyka gazowa

Nie ustają wysiłki Portalu cng.auto.pl na rzecz utrzymania zerowej stawki podatku akcyzowego. W tym celu, w ciągu ostatnich dni podjęliśmy szereg rozmów z posłami oraz przedstawicielami władz lokalnych. Ustawa wprowadzająca akcyzę na gaz ziemny została już przesłana do Sejmu. W dniu 28 sierpnia o godzinie 17:15 będzie miało miejsce pierwsze czytanie ustawy, natomiast w czwartek będzie ona omawiana przez Komisję Finansów Publicznych. Przedstawiciele Portalu cng.auto.pl zabiorą wówczas głos w tej sprawie i będą apelowali o utrzymanie zwolnienia CNG z akcyzy.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym w dniu 22 sierpnia trafił do Sejmu. Został tam przesłany przez Rząd, który zignorował apel branży gazowniczej o zwolnienie CNG z akcyzy. Tym samym ostatnią szansą na zwolnienie CNG z tego niepotrzebnego podatku jest wprowadzenie poprawki w Parlamencie – Sejmie lub Senacie.

Prace legislacyjne nad niniejszą ustawą można prześledzić na specjalnej stronie Rządowego Centrum Legislacji – tutaj

Rozmowy z Posłami PO i PiS, udział w posiedzeniu Rady Miasta Radomia

Dlatego podjęliśmy decyzję o pilnym zainteresowaniu Posłów problemem i zbadaniu możliwości wprowadzenia stosownej poprawki do ustawy o podatku akcyzowym. W dniu 26 sierpnia przeprowadziliśmy rozmowy z posłami Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Zabraliśmy też głos w czasie zebrania Rady Miasta w Radomiu, gdzie władze miasta zajęły szczególnie silne stanowisko przeciwko wprowadzeniu podatku akcyzowego. Spotkaliśmy ze zrozumieniem sytuacji oraz obietnicą pomocy w jak najszerszym zakresie.

Ustawa o podatku akcyzowym w Sejmie

Pierwsze czytanie ustawy wnoszącej akcyzę na CNG będzie miało miejsce w dniu 28 sierpnia o godzinie 17:15. Mamy nadzieję, że już wówczas zostanie przedstawiona propozycja poprawki do ustawy, która zwolniłaby wykorzystanie gazu ziemnego w postaci sprężonej (CNG) do celów napędowych z podatku akcyzowego. Transmisja z posiedzenia Sejmu, gdzie będzie miało miejsce I czytanie, będzie prowadzona na żywo na oficjalnej stronie Sejmu – tutaj

Następnie, projekt ustawy zostanie skierowany do Komisji Finansów Publicznych, gdzie zostanie omówiony na posiedzeniu w dniu 29 sierpnia o godzinie 10:00. Dzięki uprzejmości Przewodniczącego Komisji Finansów Publicznych, Pana Dariusza Rosatiego, przedstawiciele Portalu cng.auto.pl będą mogli oficjalnie wziąć udział w tym posiedzeniu. Zabierzemy wówczas głos w sprawie podatku akcyzowego na CNG oraz zaapelujemy o wprowadzenie stosownej poprawki podczas procedowania projektu ustawy w Komisji.

Następnie ustawa trafi pod II i III czytanie, które odbędą się już prawdopodobnie na kolejnym posiedzeniu Sejmu w dniach 11 – 13 września. Jest zatem czas, aby Posłowie przemyśleli możliwość wniesienia stosownej poprawki, która uratowałaby rozwój rynku CNG w Polsce.

Dlatego kierujemy do wszystkich apel – zainteresujmy tym tematem Posłów ze swoich okręgów wyborczych. Niech mają świadomość powagi wprowadzanych zmian oraz jak ogromnym zagrożeniem jest wprowadzenie podatku akcyzowego dla dalszego rozwoju tego ekologicznego paliwa w Polsce.

Źródło: cng.auto.pl