AlertWszystko

Dziś możliwy finał rozmów mocarstw z Teheranem. Zachód liczy na “efekt Iranu”

Rozmowy atomowe z Iranem w formacie P5+1 w Genewie.

(Wojciech Jakóbik)

Po wielokrotnie przeciąganych negocjacjach pięciu państw Rady Bezpieczeństwa ONZ, Niemiec i Iranu na temat programu atomowego tego ostatniego państwa, dziś może dojść do zakończenia rozmów.

Grupa P5+1 obraduje w Wiedniu z Irańczykami w sprawie udzielenia przez nich gwarancji utrzymania cywilnego charakteru programu atomowego w zamian za zniesienie sankcji wobec Teheranu. Iran liczy na kapitał i sprzęt z Zachodu, który pozwoli mu na modernizację, m.in. w energetyce. Zachód liczy na to, że po zniesieniu sankcji Iran uruchomi eksport węglowodorów, które mogą stać się interesującą alternatywą dla krajów Unii Europejskiej.

Pomimo ostrzeżeń ekspertów o zgubnym skutku takiego rozwoju wypadków dla Rosji, w zeszłym tygodniu prezydent Władmir Putin przekonywał, że „świat i Rosja są gotowe na zniesienie sankcji wobec Iranu i jego powrót na rynek ropy naftowej”. Mimo to eksperci oceniają, że powrót Iranu na rynek może spowodować spadek wartości ropy naftowej o kilkanaście dolarów za baryłkę, co dodatkowo uderzy w rosyjski budżet zależny od sprzedaży surowca.

Jednakże Rosję może niepokoić nie tylko irańska ropa.Agencja Fitch opublikowala dane z których wynika, że po zniesieniu obostrzeń Iran mógłby eksportować surowiec do Europy w ilości nawet 35 mld m3 dziennie przez Turcję. Byłoby to możliwe dzięki jednymi z największych złóż gazu na świecie – Południowy Pars – szacowanym na 34 blnm3 surowca czyli 18 procent światowych zasobów. To z kolei ma znaczenie dla projektów Korytarza Południowego wspieranego przez Komisję Europejską. Irański gaz byłby dodatkowym czynnikiem zwiększających rentowność Gazociągu Transadriatyckiego (TAP) i innych inicjatyw służących do pozyskania gazu dla Europy ze źródeł innych, niż Rosja.

Więcej o efekcie Iranu


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X