Agencja unijna szkoli ludzi, aby nie tracili pracy przez transformację energetyczną

16 grudnia 2023, 07:00 Alert

Wielką obawą społeczeństwa przy wdrażaniu transformacji energetycznej jest widmo utraty miejsc pracy. Zadaniem EIT InnoEnergy (dawniej EBA Academy)  jest organizacja szkoleń i przygotowanie ludzi, aby nie tracili pracy przez transformację i mogli znaleźć szansę zatrudnienia w nowych sektorach.

Fot. InnoEnergy Skills Institute
Fot. InnoEnergy Skills Institute

Zamknięcie pozostałych kopalń węgla i wysokoemisyjnych zakładów jest konieczność, jednak pracownicy z tych sektorów obawiają się o brak możliwości przyszłego zatrudnienia. Transformacja energetyczna tworzy nowe branże w gospodarce, które będą potrzebować nowych specjalistów, a zadaniem EIT InnoEnergy jest ich przygotowanie i organizacja szkoleń.

EIT InnoEnergy to przedsięwzięcie Europejskiego Instytutu Technologicznego, którego celem jest przyspieszenie innowacji w zakresie zrównoważonej energii oraz inwestowanie w projekty zmierzające do transformacji energetycznej. Warto zwrócić uwagę, że EIT InnoEnergy kieruje również strategicznymi dla Europy sojuszami przemysłu baterii i magazynowania energii, zielonego wodoru oraz fotowoltaiki, łącząc potrzeby biznesu i uczelni wyższych. InnoEnergy Skills Institute powstał na bazie doświadczeń EBA Academy – europejskiej platformy edukacyjnej zapewniającej szkolenie, podnoszenie kwalifikacji i przekwalifikowywanie pracowników niezbędnych do rozwoju przemysłu bateryjnego w Unii Europejskiej.

Jak podaje EIT InnoEnergy, jego instytut edukacyjny w 2023 roku przeszkolił ponad 50 tysięcy osób, które zasilą rynek pracy w europejskim sektorze bateryjnym. Według prognoz do końca 2025 roku przemysł ten będzie potrzebował nawet 800 tysięcy nowo przeszkolonych pracowników.

– Wysokie kompetencje pracowników pozwalają zwiększyć przewagę konkurencyjną europejskich firm i wzmocnić przemysł bateryjny w Europie w całym łańcuchu wartości – podkreśla Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

Co ważne, program szkoleniowy jest dostępny także w Polsce i dostosowany do potrzeb krajowego sektora baterii i magazynowania energii. Jednocześnie instytut poszerza kompetencje edukacyjne dotyczące obszaru zielonego wodoru i fotowoltaiki.

– W całej Europie widzimy ogromne zapotrzebowanie na kompetencje niezbędne w sektorach zielonej energii. W samym ekosystemie baterii pojawi się wkrótce ponad 700 nowych rodzajów stanowisk, które będą wymagały wysoko wyspecjalizowanych pracowników. Z kolei w sektorze fotowoltaiki do 2030 roku liczba miejsc pracy zwiększy się czterokrotnie w porównaniu z 2015 rokiem. Ponad 70 procent osób zarządzających firmami technologicznymi wskazuje braki kadrowe jako kluczowe wyzwanie. Rozwój ekologicznych innowacji w Europie wymaga specjalistycznej wiedzy i dostępu pracowników do nowych kwalifikacji, stąd nasze zaangażowanie w ten proces – podkreśla Marcin Wasilewski, prezes EIT InnoEnergy w Europie Środkowej.

Program edukacyjny InnoEnergy Skills Institute był w 2023 roku realizowany we współpracy z Polską, Hiszpanią, Francją, Węgrami, Rumunią, Bułgarią, Irlandią, Słowacją, a także regionami Goeteborga, Flandrii i Walonii.

InnoEnergy Skills Institute / Jacek Perzyński

PGE ma środki z NFOŚiGW na budowę trzech magazynów energii