EnergetykaOZE

ECF: Chiny stawiają na OZE

fot. PGE

Galopujący wzrost chińskich inwestycji zagranicznych w technologie niskoemisyjne zanotował nowy rekord: 32 miliardy dolarów inwestycji w czystą energię i związane z nią technologie tylko w 2016 roku. To o 60 proc. więcej niż w roku poprzednim. Jak wskazują eksperci w najnowszym raporcie amerykańskiego ośrodka IEEFA (Institute for Energy Economics and Financial Analysis), Chiny deklasują konkurentów, w tym USA, i ta tendencja będzie się pogłębiać.

Chiny są już światowym liderem pod względem krajowych inwestycji w odnawialne źródła energii i powiązane z nimi technologie niskoemisyjne. W 2015 r. zainwestowały w tym obszarze ponad 100 mld dolarów (wzrost o 17 proc. w stosunku do roku poprzedniego). To 2,5 razy więcej niż analogiczne roczne inwestycje USA.

A inwestycje idą w parze ze wzrostem zatrudnienia. Do Chin należy już 3,5 miliona z ponad 8 milionów miejsc pracy w sektorze energetyki odnawialnej na świecie. Dla porównania, w Stanach Zjednoczonych 769 tys. osób pracuje w tym sektorze. Zatrudnienie w obszarze OZE rośnie w Azji także szybciej niż gdziekolwiek indziej.

Teraz druga gospodarka świata realizuje także globalną ekspansję w zakresie technologii niskoemisyjnych. Przekierowując krajowy kapitał poza granice, dokonuje gigantycznych inwestycji we wszystkich segmentach technologii OZE – solarnych, energetyki wodnej, wiatrowej, sieci, a także baterii litowo – jonowych niezbędnych do produkcji np. samochodów elektrycznych.

Chiny są m.in. właścicielami największej fabryki baterii litowo-jonowych na świecie, Tainqi Lithium. Mając także udziały w innych firmach tego typu zagrażają powoli Tesli w kontekście dostępu do surowców niezbędnych do produkcji aut elektrycznych. Chiny kontrolują obecnie 90 proc. sektora wydobycia rzadkich pierwiastków i 72 proc. sektora ich przetwarzania.

Razem z rozwijającym się sektorem bankowym, Chiny budują potencjał finansowy zdolny do zarządzania globalnymi operacjami gospodarczymi na niespotykana skalę. Chiński kapitał jest gotowy zająć każde wolne miejsce niezagospodarowane jeszcze przez inne kraje w zakresie technologii niskoemisyjnych.

– Chiny rozumieją jak olbrzymi potencjał biznesowy tkwi w sektorze energetyki odnawialnej i technologii niskoemisyjnych. Na bazie dotychczasowego krajowego wzrostu OZE, teraz realizują strategie ekspansji zagranicznej. O ile Stany wykorzystały początek ery gazu, to Chiny kształtują przyszłość sektora energetyki odnawialnej – mówi Tim Buckley, dyrektor studiów finansowo – energetycznych z IEEFA, współautor raportu.

W 2015 roku, po raz pierwszy, kraje spoza OECD zainwestowały więcej w energię odnawialną i zainstalowały więcej mocy z zielonej energii, niż łącznie 15 krajów OECD1. Ten wynik zawdzięczają głównie Chinom, które zainstalowały w 2015 roku 142 GW nowych mocy, z czego 33 GW z wiatru i 18 GW z energii słonecznej.

Zwiększający się udział kapitału chińskiego w inwestycjach z zakresu czystej energetyki stanowi realizację rządowej strategii. Miedzy innymi trzynasty „Pięcioletni plan” z 2015 roku wskazuje, że Chiny dążą do zdobycia pozycji światowego lidera w czystych technologiach.

 

Źródło: European Climate Foundation


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X