Francuzi ogłosili projekt SMR

18 września 2019, 14:45 Alert

We wtorek 17 września br., podczas konferencji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu kilka francuskich firm oraz jednostka badawcza zajmująca się alternatywnymi źródłami energii ogłosiły wspólny projekt małego reaktora jądrowego (SMR).

Elektrownia jądrowa Doel. Fot. Wikimedia Commons
Elektrownia jądrowa Doel. Fot. Wikimedia Commons

Nuward

Projekt SMR, który nosi nazwę „Nuward”, oparty jest na reaktorze PWR. W jego realizację zaangażowały się CEA (Le Commissariat à l’énergie atomique et aux énergies alternatives) – francuska publiczna jednostka zajmująca się między innymi badaniami w obszarze technologii niskoemisyjnych, oraz francuskie firmy; EDF, Naval Group i TechnicAtome (dawniej Areva TA).

Jak ogłosili uczestnicy projektu, ma on zaspokajać rosnące światowe zapotrzebowanie na bezemisyjne, bezpieczne i konkurencyjne wytwarzanie energii elektrycznej w zakresie mocy pomiędzy 300, a 400 MWe.

CEA w ramach projektu wnosi swoje umiejętności i wiedzę fachową w zakresie projektowania reaktora, rozwoju i walidacji narzędzi obliczeniowych, badań analizy bezpieczeństwa oraz kwalifikacji systemów i komponentów, zapewniając zaplecze testowe do działań badawczo-rozwojowych.

Naval Group ma wnieść do projektu ponad 40-letnie doświadczenia związane między innymi z budową łodzi podwodnych z napędem jądrowym. Natomiast TechnicAtome (dawniej Areva TA),może się pochwalić budową ponad 20 kompaktowych reaktorów jądrowych w swojej 50-letniej historii.

EDF

EDF angażując się projekt widzi w nim możliwość poszerzenie bazy rozwiań umożliwiających niskoemisyjne wytwarzanie energii w podstawie, co pozwoli dotrzeć do nowych rynków o dużym potencjale. Rzecznik EDF powiedział, że SMR będą skierowane przede wszystkim na rynki w krajach, w których sieć nie jest wystarczająco zaawansowana, aby przejąć produkcję dużej elektrowni jądrowej. Chodzi zwłaszcza o kraje Azji Południowo-Wschodnia i Bliski Wschód.

Uczestnicy projektu zadeklarowali jednocześnie otwarcie na współpracę międzynarodową, zwłaszcza w celu wspierania harmonizacji regulacji, standaryzacji projektowania i optymalizacji projektu. W związku z tym CEA i EDF rozpoczęły rozmowy z Westinghouse Electric Company.

Przypominamy, że w ubiegłym tygodniu projekt SMR rosyjskiego Rosatomu, czyli pierwsza na świecie pływającą elektrownia jądrowa Akademik Łomonosow zacumowała w rosyjskim arktycznym porcie Pewek w regionie Czukotki. Uruchomienie elektrowni, którą tworzą dwa reaktory o mocy 35 MW każdy, planowane jest do końca tego roku.

Prace nad reaktorami SMR prowadzone są już na świecie w ramach wielu innych projektów. Firma Moltex Energy realizuje projekt SSR-W300, Terrestrial Energy pracuje nad rektorem IMSR-400, a GE Power i Hitachi nad BWRX-300. W Stanach Zjednoczonych trwają też prace nad SMR w ramach projektu NuScale. W czerwcu br. firma Holtec International i ukraiński Energoatom i zawarły porozumienie w rozwoju małego modułowego reaktora SMR-160 konstrukcji Holtec oraz jego wdrożenia na Ukrainie.

Natomiast w marcu kanadyjski nadzór jądrowy (Canadian Nuclear Safety Commission CNSC) otrzymał pierwszy wniosek o pozwolenie na budowę małego reaktora modułowego, który złożyła firma Global First Power (GFP), wspierana przez Ontario Power Generation i Ultra Safe Nuclear Corporation (USNC). Również w marcu Chińskie Ministerstwo Środowiska poinformowało, że prowadza ocenę oddziaływania na środowisko w ramach projektu budowy małego modułowego reaktora ACP100 ( SMR) w Changjiang w prowincji Hainan, którego budowa ma rozpocząć się pod koniec bieżącego roku.

CIRE.pl