EDF ma kolejne problemy z blokami jądrowymi

11 września 2019, 10:15 Alert

Akcje francuskiego koncernu energetycznego EDF zareagowały we wtorek mocnym spadkiem po informacji o możliwych odchyleniach od wymaganych standardów spawów w blokach jądrowych wybudowanych przez Arevę (obecnie Framatome).

Problemy EDF

We wczorajszym komunikacie EDF poinformować, że otrzymał informację od Framatome (dawniej Areva) o odstępstwie od standardów technicznych dotyczących produkcji elementów reaktorów jądrowych. Jak wyjaśnia koncern sprawa dotyczy odchyleń od zakresów temperatur w niektórych obszarach podczas operacji produkcyjnych, w szczególności obejmujących odprężającą obróbkę cieplną na niektórych spawach generatorów pary. Dotyczy to komponentów eksploatacyjnych, a także nowych komponentów, które nie zostały jeszcze zainstalowane. Z informacji EDF wynika, że wraz Framatome prowadzi on szczegółowe badania w celu zidentyfikowania wszystkich komponentów i reaktorów, których dotyczy problem, a także ustalenia ich przydatności do eksploatacji.

EDF zastrzega również, że problem nie dotyczy wszystkich 58 reaktorów działających we Francji, ponieważ koncern korzystał tam również z usług i produktów innych dostawców. Jednocześnie EDF zastrzega, że Framatome nie zawsze stosował tę samą procedurę spawania, która doprowadziła do problemów. Jak ustalił Reuters problemy mogą dotyczyć głównie reaktorów, których generatory pary były wymienione po 2008 r., w szczególności starszych jednostek o mocy ok. 900 megawatów. Takich bloków pracuje we Francji 34.

Na taką informację nerwowo zareagowali inwestorzy, bo cena akcji koncernu spadał z poziomu 10,70 euro na otwarciu do 9,89 euro (-7,5 proc.) w trakcie sesji, a na zamknięciu wyniosła 10,12 euro (-5,4 proc.). W środę akcje EDF póki co zyskują na wartości o 9:40 płacono za nie 10,40 euro. W 2016 r. francuski nadzór jądrowy (ASN) nakazał EDF zamknięcie 18 reaktorów w celu przeprowadzenia kontroli bezpieczeństwa i napraw w związku z problemami z komponentami wykonanymi przez Areva.

CIRE.pl

EDF informuje o opóźnieniach przy budowie reaktora Flamanville