EDF musi usprawnić prace konserwacyjne w elektrowniach jądrowych

28 stycznia 2020, 06:00 Alert
Taishan NPP EDF
Elektrownia jądrowa Taishan. Fot. EDF

Francuska agencja ds. bezpieczeństwa jądrowego poinformowała, że Electricite de France (EDF) i jego dostawcy muszą usprawnić czynności konserwacyjne w reaktorach jądrowych i lepiej gospodarować odpadami.

Żywotność i budowa nowych reaktorów

Seria incydentów związanych z produkcją lub instalacją sprzętu EDF potwierdza słuszność ostrzeżenia. Francuski gigant nuklearny ma problemy z przedłużeniem żywotności starzejących się reaktorów i budową nowych. To skłoniło firmę do ogłoszenia planu działania na rzecz modernizacji efektywności przemysłu.

– Istnieje potrzeba wzmocnienia umiejętności i eliminacji nieostrożności wśród niektórych graczy w branży. Brakuje rygorystycznego nadzoru nad bezpieczeństwem – powiedział Bernard Doroszczuk, prezes ASN (Autorite de Surete Nucleaire). – Nadal trwają dyskusje na temat poprawy bezpieczeństwa – przyznała komisarz Sylvie Cadet-Mercier.

– Plany zmierzają we właściwym kierunku. Ich założenia powinny zostać bezzwłocznie wdrożone do pracy przy eksploatowanych obiektach – dodał Doroszczuk. Powiedział, że pod koniec tego roku ASN przedstawi wnioski o przedłużenie okresu użytkowania 32 z 34 reaktorów EDF o ponad 40 lat.

Jeśli chodzi o planowane zamknięcie dwóch reaktorów EDF w Fessenheim, przewodniczący organu nadzorczego pochwalił prace przygotowawcze miejscowego personelu i powiedział, że centralne kierownictwo firmy może podjąć skuteczniejsze działania. Powiedział, że dekret rządowy o faktycznym rozpoczęciu demontażu może pojawić się za około pięć lat.

Bloomberg/Jędrzej Stachura

EDF wstrzymuje się z decyzją o budowie nowych reaktorów do 2022 roku