EDF obniża prognozę produkcji energii z elektrowni jądrowych

15 listopada 2019, 07:00 Alert
Cruas, atom
Elektrownia jądrowa Cruas / fot. Wikimedia Commons

W związku z wyłączeniem po trzęsieniu ziemi trzech bloków elektrowni jądrowej Cruas-Meysse, EDF kolejny raz w tym roku zmniejszył prognozę produkcji energii z tego typu źródeł.

Po trzęsieniu ziemi, do którego doszło w poniedziałek w południowo-wschodniej Francji, trzy bloki w elektrowni jądrowej Cruas-Meysse o mocy 900 MW każdy zostały wyłączone w celu przeprowadzenia inspekcji, która ma zając około tydzień. Wyniki zostaną następnie przesłane do francuskiego nadzoru jądrowego (ASN). Właściciel elektrowni EDF ogłosił w czwartek, że planuje stopniowe ponowne uruchomienie reaktorów Cruas w pierwszej połowie grudnia.

Jednocześnie koncern ogłosił, że zweryfikował swoje plany na bieżący rok odnośnie produkcji energii elektrycznej w elektrowniach jądrowych do poziomu 384-388 TWh. Przypominamy, że wcześniej w związku testami spawów w kilku elektrowniach jądrowych EDF obniżył prognozę produkcji w tego typu źródłach z 395 TWh do 390 TWh.
W 2018 roku należące do EDF-u elektrowni jądrowe we Francji wyprodukowały 393,2 TWh energii elektrycznej, a rok wcześniej 379,1 TWh.

Elektrowni jądrowe we Francji zapewniają ponad 70 proc. energii elektrycznej przy udziale w mocy zainstalowanej na poziomie 48 proc.

CIRE.PL